Americká armáda chce využít rozšířenou realitu nejen pro výcvik, ale plánuje brýle nasadit přímo v boji. Vojáci se tak dozví více informací o hrozbách, terénu i svém zdravotním stavu. Do výroby přes 100 000 upravených brýlí.
Nejen Američané, ale i izraelská armáda již brýle na bázi průhledového displeje využili pro trénink vojáků. Upravený model Microsoft HoloLens se má uplatnit při reálných bojových situacích. Nebude se tak, jako doposud, jednat o headset určený pouze pro výcvik nováčků, inženýry či polní lékaře. Bojová verze HoloLens má v kombinaci s dalšími senzory nabídnout funkce jako noční vidění, schopnost rozpoznávání nepřátel a nabídne informace pro rychlejší a přesnější rozhodování vojáků.
Kontrakt v hodnotě 480 milionů USD (cca 10 miliard Kč) zajistí americké armádě prototypy speciálních brýlí Microsoftu pro rozšířenou realitu. Pokud se osvědčí, povede následně spolupráce k objednávce a nákupu 100 000 kusů. Vytvořené brýle by se staly součástí systému IVAS (Integrated Visual Augmentation System) kombinujícího senzory a další technologie do jednoho náhlavního displeje.
Armáda USA si vyžádala mnoho funkcí navíc. Patří mezi ně např. termovize, zmiňované noční vidění, ukazatele zdravotního stavu a ochrana sluchu. Je pravděpodobné, že upravená verze HoloLens bude mít spíše podobu technikou prošpikované helmy s průhledovým HUD displejem.
Jen pro představu – doposud se celosvětově prodalo jen kolem 50 000 headsetů Microsoft HoloLens. Zakázka je tedy pro Microsoft významným milníkem. Standardní brýle HoloLens jsou oblíbené především u vývojářů, architektů, lékařů, škol nebo v průmyslu.
Jak HoloLens funguje v praxi?
Microsoft mezi tím pracuje také na nové verzi s označením HoloLens 2. Určená bude pro běžné uživatele. Těšit se můžeme na větší zorné pole, lepší kvalitu obrazu a nižší cenu. Na trh by měla dorazit začátkem roku 2019.