Velká většina letošních plánovaných a očekávaných technologických konferencí se nebude vůbec konat kvůli hrozbě koronaviru COVID-19.
Česká vláda dnes vydala další mimořádná opatření, jak už zpravodajská média informovala. Podobně reaguje i celý svět, což je znát hlavně na pořádání technologických konferencí a veletrhů.
Připomínáme, že nejlepším způsobem překonání rychle se šířící nemoci, která prozatím smrtností obvykle nepřekonává běžnou chřipku, je zachovat klid. Panika ničemu nepomůže a informace je dobré vstřebávat z ověřených zdrojů.
Klíčové je dodržování hygienických návyků včetně pečlivého mytí rukou a ohleduplného kýchání. Obezřetní buďte hlavně u starších spoluobčanů a zranitelných skupin obyvatelstva, u nichž ideálně omezte kontakt na nutnou míru. Právě pro ně je totiž koronavirus skutečným nebezpečím.
Většina akcí chystaných na březen, duben a květen už byla zrušena či přeložena, u dalších se neví; eventy z pozdějších termínu zatím nikdo nerušil, nicméně je dost dobře možné, že ani ony se konat nebudou. Nejistota, finanční náklady a časté rušení ze strany účastníků (tedy firem a spotřebitelů, spíše než organizátorů) zvyšuje nervozitu a pravděpodobnost, že konferencí bude letos opravdu málo.
Mnoho akcí bylo zrušeno i v Praze a ČR jako celku, na příští víkend chystaná Machine Learning Prague, největší konference o strojovém učení ve střední Evropě, byla kupříkladu odložena na neurčito. Německé konference se rovněž pravděpodobně konat nebudou; u IFA to zatím jasné není, je až v září a to dé doby už může být Evropa z nejhoršího venku (slovíčko může je tu v tomto případě velmi důležité).
- Interaktivní mapa šíření koronaviru po světě
- E-mailový hoax o koronaviru způsobil násilné protesty na Ukrajině
S velkým humbukem propagovaná Overwatch League, profesionální esportový turnaj, také odpadá, Blizzard ho s předstihem zrušil. Nebude staké největší videoherní konference E3 ani GDC.
Dále se také šíří trend dočasné úplné práce z domova, o kterém jsme psali včera. Google tak doporučil všem zaměstnancům na světě, Twitter to dokonce vydal jako nařízení; doma je i podstatná část pracovníků Applu a dalších firem. Amazon zase vyplácí nakaženým zaměstnancům nemocenskou a placené volno.