Runet se blíží: Rusko se může odpojit od globálního internetu

Rusko dlouhé roky hovoří o „vlastním internetu“. Vadí mu svobodné informace a hrozba v podobě informovaného obyvatelstva. Nyní se zdá, že by vedení země mohlo svůj dlouholetý sen naplnit.

Už v roce 2019 Putinův režim nacvičoval scénář, jak by vypadalo, když by došlo k odpojení Ruska od globálního internetu a izolaci z důvodu války. Jak dnes víme, nešlo o pouhou náhodu. Scénář se pomalu stává realitou, válka vypukla a země je čím dál více izolovaná od okolního světa. Začalo masové blokování zahraničních stránek, a to jak ze strany Ruska, tak ze strany západu.

Obrázek: Runet se blíží: Rusko se může odpojit od globálního internetu

Ruský internet dokáže fungovat jak zcela odpojený od globálního internetu, tak v režimu přísné státní kontroly. Rusko provedlo v roce 2021 několik testů, které mu nyní přijdou vhod. Foto: Pixabay

Rusko si v červnu a červenci roku 2021 úspěšně vyzkoušelo odpojení od globálního internetu. Testu se zúčastnila čtveřice největších poskytovatelů konektivity v zemi. Ruský režim chtěl být podle svých slov „připravený na cokoliv“. V průběhu testu bylo vyzkoušeno odpojení sítě od globálního internetu i cenzura a sledování provozu v síti prostřednictvím vládou kontrolovaných bodů.

V minulosti byl výrazem Runet označován rusky mluvící internet. Nová podoba odpovídá spíše izolovanému a vládou kontrolovanému internetu. V červnu 2019 prezident Vladimir Putin prohlásil, že vláda musí mít jistotu, že Runet může fungovat bezpečně a stabilně. Cílem je chránit se před problémy, které by vznikly, kdyby byly sítě mimo kontrolu Ruska v jiných zemích vypnuty nebo infikovány počítačovými viry.

Jak je možné odpojit celou zemi od internetu? Je důležité si uvědomit, že internet je v praxi pouhým seskupením velkého množství sítí, které spolu díky aktivním zařízením (routery) komunikují a skrze něž data putují. Pokud vše zjednodušíme, Rusko svou síť připravilo na scénář, kdy v případě potřeby může odstřihnout veškerý provoz, který nepochází ze země, a izolovat tak svou infrastrukturu od okolního světa. Pokud budou Rusové chtít, mohou většinu omezení obejít, viz náš článek Až Putin začne válku: Jak se dostat na internet ve válkou zmítané zemi?

Rusko bude druhá Čína

Otázkou zůstává, jakou podobu pro svůj Runet Rusko v nejbližších týdnech zvolí. Jako nejpravděpodobnější se jeví současný čínský scénář, kdy je síť schována za firewallem. Ten filtruje provoz a blokuje nepohodlné weby a služby. To vše dle příkazů Kremlu.

Spíše než o izolaci ruského obyvatelstva od informací bychom se dnes měli snažit o přesný opak – zajistit Rusům přísun pravdivých informací, které by jim otevřely oči. Režim totiž Rusům přináší zkreslené informace plné propagandy. Případným odpojením od globálního internetu se z Ruska stane další Severní Korea – paranoidní země plná neinformovaných lidí, kteří věří ve svého Velkého bratra.

Zdroje: 1, 2

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš

Není moc dobré radit někomu, když u nás vypínají veřejný internet jen kvůli přání pana premiéra či předpokáleníse takzvaných certifikovaných autorit, které jsou vlastně jen delegovanými podnikatelskými službami se státním souhlasem, kterých ovšen v roce 1993 nebylo vůbec potřeba. V normální době stačí, když kdokoliv může říci že 2 +… Číst více »

Jariel231

Bývaly doby, kdy tu byla svoboda slova. Proč jsme se připojili k západu, když je tady cenzura jako v těch „totalitních zemích“. Jaký to je rozdíl?

Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik vám akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik vám akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu