Chytré brýle Ray-Ban Wayfarer vyvíjené společností Meta se možná již brzy dočkají konkurenta. Nepůjde přitom o žádného malého hráče. Na novém zařízení pracují technologičtí lídři Qualcomm, Samsung i Google.
Populární brýle od Mety umožňují svým uživatelům interagovat s okolním světem prostřednictvím vlastního mobilního telefonu a kamery umístěné na zařízení. I díky tomu dokázalo zařízení od svého uvedení na trh v roce 2021 překonat veškerá očekávání, co se prodejů týče. O podobný, avšak pokročilejší koncept smíšené reality (MR) nyní usiluje i triumvirát společností Samsung, Google a Qualcomm. Vyplývá to z rozhovoru, který ve čtvrtek 5. září poskytl deníku CNBC generální ředitel Qalcommu Cristiano Amon. Spolupráce zmíněných společností sice již byla odhalena během loňského roku, teprve nyní se ale možná konečně odtajňuje její skutečný záměr.
Qualcomm chystá nový čip určený pro brýle se smíšenou realitou
Technologie MR je kombinací klasické virtuální reality (VR) a rozšířené reality (AR). Využívá tedy výhod kamerového či senzorického snímání okolí a připojení k systémům umělé inteligence. Na podobném principu fungují kromě Meta Wayfarer 2 například i slavné brýle Apple Vision Pro, ty však ve srovnání s elegantním designem značky Ray-Ban představují jen minimální konkurenci v rámci zařízení pro každodenní nošení.
Qualcomm says it's working on mixed reality smart glasses with Samsung and Google https://t.co/V3zsuBv66S
— CNBC (@CNBC) September 5, 2024
To se však nedá říct o nově připravovaném konceptu. Společnost Qualcomm postupně rozšiřuje pole své působnosti na trhu i za hranice mobilních telefonů, a se svým novým čipem Snapdragon AR1 Generation 1 míří právě do chytrých hodinek. Google by pak mohl dát zařízení do vínku některou ze svých AI technologií, přičemž Samsung celý produkt zaštítí svou značkou, která se těší oblibě uživatelů spotřební elektroniky již desítky let.
GenAI je pro tento typ zařízení klíčovou technologií, tvrdí šéf Qualcommu
„Bude to nový produkt, nové zážitky. Co od tohoto partnerství opravdu očekávám, je to, že chci, aby si každý, kdo má telefon, k němu koupil doprovodné brýle,“ uvedl Amon pro CNBC. Klíčový bod zlomu v této technologii podle něj představuje rozmach generativní umělé inteligence, ke které by zařízení mohlo mít přístup nejen v rámci hardwarové výbavy, ale například i přes cloud.
Zatím není jasné, zda trojice společností skutečně pracuje na vývoji chytrých brýlích, přesto na tuto skutečnost poukazuje řada nezávislých zdrojů. Sama společnost Samsung loni oznámila snahy vyvinout nové nositelné zařízení. Původně se však spekulovalo o klasické náhlavní soupravě, která zatím na trh nepřišla. Je tedy možné, že šlo celou dobu o nové chytré brýle? Možná se již brzy dozvíme víc.