DOPLNĚNO: Samsung dnes večer na vývojářské konferenci v San Francisku poodhalil jejich vlastní ohebný telefon. Ohebný není v tomto případě zcela přesné. Telefon je rozkládací a ohebný displej najdete uvnitř. Z venku má pak ještě druhý displej. Revoluce nás čeká možná již během pár měsíců.
Doplněno o rozlišení displejů na konci článku.
Ten vnitřní má po rozevření úhlopříčku 7,3“. Po zavření však na tento skládací displej nevidíte. Proto je zde ještě druhý displej, který je aktivní při složeném zařízení. Ten má displej 4,6“ a prozatím na prototypu opravdu velké rámečky a celkově je zařízení tlusté. Telefon byl schovaný v hranatém pouzdře, aby nebyl prozrazen jeho design a tak může rámečky dělat větší. Důležité ale není to, jak nyní vypadá, ale jak funguje. A o tom celém to bylo, o displeji. Na telefonu se zatím stále pracuje. Zatím známe jen jméno displeje – Infinity Flex Display.
Oba displeje jsou technologie OLED (tyto konkrétně AMOLED), kdy samotné diody z organických materiálů nepotřebují žádné podsvícení, ale po přivedení napětí svítí samy. Tím pádem jsou OLED displeje tenčí než LCD. Ale pro vyrobení ohebných OLED displejů to stále nestačilo. Samsung musel také zamezit tomu, aby se jednotlivé vrstvy mezi sebou při ohýbání posouvali. Toho bylo docíleno novým speciálním lepidlem. Další částí, která byla změněna, je například polarizátor (polarizační filtr). Jeho tloušťka byla zredukována o 55 %.
Samsung sice ukázal ohebný displej a zařízení, které s ním přijde, ale i tak není první. Minulý týdne totiž první skládací telefon s ohebným displejem představila čínská společnost Rouyu Technology. Ta na to jde nicméně jinak a ohyb displeje není ostrý, jako u Samsungu.
Samsung chystá výřezy v displeji ve tvaru U, V a O
Ještě než dojde na ohebné telefony, skládací telefony a podobně, musíme si projít ještě jednou fází výřezů v displeji. Již bylo vidět pár prototypů například od Asusu, které mají v rohu displeje díru na selfie kameru. To může nastat i u Samsungu. Ten má momentálně 4 verze displejů Infinity a z toho 3 mají různý tvar a umístění výřezu. Pak je zde ještě tzv. New Infinity, které nemá výřez žádný.
Na časové ose je Infinity Flex Display až za těmito telefony. A za Infinity Flex displejem jsou další, rolovatelný AMOLED displej a natahnutelný AMOLED displej. To vše však za nepřesným označením „v budoucnu“. Konkurence je ale veliká a každý z velkých hráčů na poli telefonů chce přinést skládací telefon na trh první.
Google spolupracoval se Samsungem na podpoře skládacích displejů na Androidu
Mít ohebný displej a vytvořit skládací telefon je jedna věc. Přizpůsobit na něj ovládání je věc druhá. Samsung proto na vývojářské konferenci oznámil, že spolupracoval se společností Google a nyní je operační systém Android připraven na tento typ zařízení. Je to logické. O ohebných displejích či telefonech se mluví už mnoho let, téměř od začátku výroby OLED displejů.
Google přidal podporu pro 2 typy ohebných displejů. Oba typy už jsme také mohli vidět. Jeden je FlexiPai, který má displej z vnější strany. Druhý je Samsung Infinity Flexible Display, který se zavírá dovnitř a z vnější strany má druhý displej. Jak by přechod z jednoho na druhý vypadal můžete vidět na animaci níže.
Celou část vystoupení Justina Denisona s ukázkou telefonu můžete vidět na záznamu zahajovací keynote ze Samsung Developer Conference 2018 v čase 1 hodina 23 minut na videu níže.
Aktualizováno 8. 11. 10:35:
Ještě během včerejšího večera proběhla již nevysílaná prezentace, kde byly představeny i parametry obou displejů. Fotku zveřejnila novinářka CNET na svém Twitteru. Větší vnitřní rozkládací displej má tedy úhlopříčku 7,3″ s poměrem stran 4,2:3. Rozlišení je lehce nestandardních 1536 × 2152 pixelů, což dává krásnou jemnost displeje 420 dpi (bodů na palec). Menší displej o přesné úhlopříčce 4,58″ a poměru stranu 21:9, má rozlišení 840 × 1960 pixelů a stejnou hustotu pixelů 420 dpi.
Vy tupci, Samsung tohle podhaluje už pět let. Loni musel šéf Samsungu konečně přiznat že momentálně neexistuje technologie, která by pořeklápěcí, nebo skládací displej umožnovala vyrobit. Zjevně se to nedaří stále azjevně si počkáme ještě moinimálně dva roky, ne-li dýl. Když se Samnsung příště uprdne, nezapomente nás okamnžitě informovat, pokud… Číst více »
Pravidla slušného chování Vám asi nic neříkají. Ale PR jim pěkně zobete. Technologie existuje, existují prototypy. Problémem je zatím životnost a brutální cena. První komerční zařízení od Samsungu se ukáže v první polovině příštího roku.