Transneptunický objekt Sedna, fascinující planetka objevená 2003, má extrémně dlouhou, nepravidelnou oběžnou dráhu kolem Slunce.
Její oběžná dráha čítá 11 390 let, a již brzy se vyskytne jedinečná příležitost k jejímu bližšímu průzkumu. V roce 2076 totiž bude nejblíže Slunci za celých 11 tisíc let. Další milénia se naopak bude vzdalovat.
Mise na Sednu zatím nejsou schváleny a (veřejně) ani připravovány. Pokud se však mají uskutečnit, bude se muset situace rychle změnit. Není času nazbyt, připravit misi do vesmíru přeci jen nějaký čas trvá, a ideální okno ke startu sondy bude v roce 2029, případně pak v roce 2034.
Opravdu dlouhý průlet
Planetka Sedna je zajímavá z několika důvodů. Kromě jejího transneptunského původu a extrémně dlouhé eliptické oběžné dráhy se také pohybuje vesmírem překvapivě pomalu a má zřejmě podobnou velikost jako Ceres – největší objekt v pásu asteroidů.
Kompozice Sedny je ale odlišná, a podobá se Plutu a dalším objektům a planetkám z Kuiperova pásu. Největším zájmem pro astronomy ale přesto zůstane právě její oběžná dráha. Je natolik dlouhá a unikátní, že teorií jejího vzniku je celá řada.
Mezi méně pravděpodobné, ale o to populárnější teorie, se řadí kupříkladu možnost narušení její původní oběžné dráhy možnou „devátou planetou“ (někdy také desátou, pokud pomineme dnes již jen planetku Pluto), ještě neobjevenou a neznámou.
Minimálně 20 let
Doletět k Sedně ale nebude legrace ani ve chvíli její relativní „blízkosti“ k Slunci. Vzdálena v tu chvíli bude 76 astronomických jednotek (AU). Pro představu: Neptun je vzdálen 30 AU a mise Voyager z roku 1977 teprve teď překračují 150, respektive 125 AU od Země.
Čas zahájit misi se tudíž kvapem blíží.
Mise Voyager mimochodem mohou posloužit jako skvělý příklad pro misi k Sedně. Voyagery využily vhodného seskupení planet a během letu se „zrychlily“ gravitačním působením Jupiteru.
Trajektorie k roku 2029 vypočítaná vědci z ruské Akademie věd by sondu vzala nejprve k Venuši, poté na dvojnásobné obtočení kolem Země a poté průlet kolem Jupiteru. Cesta by se tím výrazně zrychlila, a mohla by nakonec zabrat „jen“ nějakých 20 let.
Zatím ale není ani jasné to, zda se vůbec bude mise na Sednu pořádat. Je to nicméně jediná příležitost na dalších 11 390 let, a i v porovnání s dalšími žádoucími misemi do kosmu je Sedna objektem lákavým.
Zdroj: UniverseToday, ArXiv