Listy začínají hnědnout, rostliny mění tvar i barvu a vy nevíte co s tím? Jedná se o škůdce, nebo chorobu či plíseň? Právě na tyto otázky, i jak se problémů zbavit, vám odpoví bezplatná aplikace Plantix od německého startupu Peat.
Pokud máte k dispozici telefon s Androidem, můžete si aplikaci bezplatně stáhnout v Google Play. Plantix bude časem dostupný i pro iOS, oficiální datum tvůrci zatím neuvádí. Po instalaci lze aplikaci rovnou začít používat a není nutné se registrovat ani cokoliv nastavovat.
Stačí fotografie a okamžitě víte, jak rostlinu zachránit
Princip je jednoduchý. V aplikaci jednoduše zvolíte, jaký druh rostliny chcete testovat, v nabídce naleznete nejčastější plodiny, ovoce a zeleninu. Po vybrání se otevře fotoaparát a následně je snímek odeslán do cloudu. Tam jej Plantix otestuje pomocí svých algoritmů a následně nabídne informace o nalezené chorobě či škůdci.
Během několika sekund tak víte, kde je problém a můžete jej začít řešit pomocí vhodných postupů a přípravků.
Startup využívá strojového učení – chce globálně zachraňovat úrodu a snížit používání pesticidů
Na novinářské akci CeBIT Press Preview, kde jsme německý startup Peat osobně potkali, jsme mohli krátce vyzpovídat tvůrce projektu. Plantix má totiž smělé plány a samozřejmě mu jde o více, než zachraňovat úrodu malých zahrádkářů.
Cílem Peatu je nabídnout aplikaci uživatelům zdarma, díky čemuž získá dostatečný vzorek fotografií pro svůj algoritmus, který se tak naučí lépe rozpoznávat hrozby. Tvůrci aktivně navazují partnerství s farmáři a velkými pěstiteli napříč světem, kterým budou nabízet službu, která by v budoucnu mohla pomoci omezit použití pesticidů. Farmář bude moci přípravek zacílit jen na postižené místo a nebude muset ošetřovat celé pole.
Po přeletu dronem budou farmáři vědět, kam mají cílit postřiky
Díky lokalizačním prvkům, kdy je ke každé fotografii přiřazeno i konkrétní místo, lze pesticidy cílit na konkrétní oblast. V budoucnu tvůrci počítají se spoluprací s výrobci hardwaru, konkrétně např. výrobci dronů. Farmáři by tak mohli využít přelet dronu k získání podkladů a následně nechat pomocí Plantix provést kontrolu. Výstupem by byla detailní mapa se škůdci a hrozbami, která může ohromně zlepšit výnosy polí a omezí využívání škodlivých chemických přípravků. Podobnou službu nabízí např. Spraying Drone a právě spojení s Plantixem by mohlo posunout zemědělství na novou úroveň.
Uz existuji drony, ktere samy postrik zajisti.
Máte pravdu, např. borci ze Spraying drone takové služby nabízí – http://sprayingdrone.com/