Řada Poco F6 se aktuálně na trhu pyšní hned dvěma modely. Vybrat mezi nimi jasného vítěze přitom není až tak snadné. Zatímco verze Pro sází především na špičkový výkon ve vybraných parametrech, základní varianta přináší svým uživatelům vyváženou porci hardwaru a softwaru, a dokonce i něco navíc.
Když se nějaké zařízení pyšní označením „Pro“, automaticky od něj v porovnání se základní verzí čekáme výrazný posun ve výkonu. V případě mobilních telefonů značky POCO však toto pravidlo nemusí platit stoprocentně. POCO F6 Pro sice dostalo do vínku několik skutečně vlajkových funkcí, to však neznamená, že je oproti modelu POCO F6 při nákupu jasnou volbou. Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi oběma telefony, a co mají pro změnu společného?
🟡AI features rollout starts on POCO F6 series now! Go to your phone's gallery app and the control center to discover more. 🟡 Which AI feature do you like most? Tell us in the comment! #POCOF6Series pic.twitter.com/Jv0cCwew0C
— POCO (@POCOGlobal) July 23, 2024
POCO F6 má v arzenálu překvapivě dost trumfů
Podíváme-li se na výbavu POCO F6, na první pohled bychom nejspíš nepoznali, že má jít o „slabší“ model v sérii. Čip v podobě Snapdragonu 8s Gen 3, odlehčené verze současné vlajkové lodi výrobce, patří i dnes k nejvýkonnějším procesorům na trhu. V kombinaci s až 12 GB RAM paměti a 512 GB úložiště máte již v základu postaráno o kvalitní hardwarové zázemí.
Budeme-li srovnávat POCO F6 s Pro verzí, zaznamenáme první rozdíly hned na první pohled. Rámečky okolo displeje jsou tenčí a zařízení je také o 30 gramů lehčí, což už je rozdíl, který je při delším držení v ruce či během focení skutečně znát. F6tka se zdá být také lépe optimalizovaná po stránce konektivity – disponuje například vyšším stupněm IP krytí, ale i stabilnějším připojením přes Bluetooth (verze 5.4 oproti 5.3 u modelu Pro). V neposlední řadě zde můžete počítat s lepším řešením odvádění tepla během hraní her.
POCO F6 se však ve finále potýká i s několika – byť drobnými – nedostatky. Mezi ně patří například plastové tělo či pouze průměrná svítivost displeje. I tak však za cenu, která se v rámci slevových akcí dostane i pod hranici 10 000 korun, dostanete skutečně vyvážené a kompaktní zařízení, které vám dobře poslouží pro práci i zábavu.
POCO F6 Pro je profesionálem v designu, focení i výdrži
Jak si tedy ve srovnání s POCO F6 vede jeho profesionálnější bráška? Srdcem POCO F6 Pro je sice plnohodnotná verze čipu Snapdragon, konkrétně jeho osmé série, procesor je však pouze druhé generace, a tak je ve srovnání se Snapdragonem 8s Gen 3 v POCO F6 o něco zastaralejší. To se odráží především na schopnostech optimalizace výkonu zařízení, kdy se telefon může při vyšších zátěžích lehce zasekávat. Není to však nic, co byste na první pohled poznali, i tak je však logika společnosti POCO osadit vyšší model starší generací čipu přinejmenším zarážející. Výrobce tento aspekt částečně kompenzuje velikostí paměti, která v případě RAM může dosahovat až 16 GB, u úložiště pak až celý 1 TB.
Co se týče softwaru, vede POCO F6 Pro v porovnání se základní verzí především u rozlišení displeje a fotovýbavy. Oba hlavní objektivy sice disponují rozlišením 50 Mpx, kvalita pořízených snímků je však odlišná díky rozdílům ve světelnosti čoček. Model Pro tak dokáže vykreslit fotky mnohem živěji, věrněji a ve vyšších detailech. Podobný výkon pak přináší i širokoúhlý objektiv. POCO F6 Pro má navíc ve výbavě i makro objektiv, který možná nevyužijete až tak často, i tak se ale může v některých případech hodit mít jej po ruce.
POCO F6 Pro se pak může pyšnit i kvalitním kovovým tělem, které mu sice přidává již zmiňovaných 30 gramů váhy navíc, ve finále však zařízení působí pevněji a odolněji. Posílení se dočkala také rychlost nabíjení, která v tomto případě dosahuje solidních 120 W namísto původních 90. Pokud se pak často připojujete k WiFi, nejspíš oceníte možnost bezdrátového připojení k síti prostřednictvím její verze 7.
Slabinami POCO F6 Pro jsou především horší konektivita a nižší rozlišení selfie kamery, která má „pouze“ 16 Mpx oproti 20 Mpx u POCO F6. Označení Pro se pak promítlo i do vyšší pořizovací ceny, která je oproti základnímu modelu vyšší o zhruba 3 tisíce korun, někdy i více. Nabízí se tedy otázka, zda-li vám tento rozdíl bude za přidané funkce skutečně stát. V celkovém hodnocení je tak POCO F6 Pro v tomto srovnání vítězem, v poměru cena/výkon však nejspíš dáte přednost POCO F6.
Při volbě mezi POCO F6 a POCO F6 Pro prakticky nejde sáhnout vedle
Z výše uvedeného srovnání to místy může vypadat tak, že POCO F6 a POCO F6 Pro jsou dvě zcela rozdílná zařízení, které není možné postavit jeden vedle druhého. Ve skutečnosti je zde však podpis mateřské značky Xiaomi znát víc, než je na první dojem znatelné. Velkou posilou je například operační systém HyperOS, který už od svého uvedení na trh ukazuje, že je v něm více, než se na první pohled očekávalo. Obě zařízení jsou navíc za dané peníze velmi těžkými soupeři konkurenčních značek, které mobilní telefony s podobným výkonem nabízejí i za dvojnásobek ceny. Pořízením toho či onoho modelu tak nejspíš neprohloupíte, a odpustíte-li oběma telefonům drobné nedostatky v podobě většího množství bloatwaru či reklam přítomných v samotném nastavení, dostanete do rukou velmi dobře optimalizované zařízení, které vám vydrží sloužit po dlouhá léta.
Zdroje: POCO, Xiaomi, redakce inSmart.cz
Úvodní foto: Se souhlasem POCO