Sluneční erupce jsou obávaným strašákem. Stačí jedna silnější a většina dostupných technologií bude nepoužitelná. Mobily, GPS a prakticky cokoliv, co funguje na elektřinu. V důsledku jedné takové bouře se v roce 1972 stalo něco ještě hrozivějšího – v oceánu začaly vybuchovat námořní miny.
Psal se pátek 4. srpna 1972 a na Slunci došlo k solární erupci, která se překvapivě rychle – během necelých 15 hodin – dostala k povrchu Země. Erupce patřila k těm nejsilnějším, které mělo lidstvo možnost pozorovat a zaznamenat. A co víc, jednalo se o jednu z erupcí, která měla „správný směr“ a o půl dne později zasáhla Zemi. Proud nabitých částic narušil magnetické pole planety a způsobil geomagnetickou bouři, která měla na svědomí materiální a finanční ztráty.
Polární záři lidé spatřili i ve Španělsku
Bouře mj. vyřadila elektrické a telefonní sítě na některých místech severní polokoule a v jihovýchodní Asii. Poškozeny byly i solární panely některých satelitů. „Polární záři šlo v období od 4. do 7. srpna 1972 pozorovat i na jihu Španělska. Nejeden pozorovatel si jev spletl s výbuchem atomové bomby,“ odhalují záznamy.
Naštěstí pro lidstvo nebyla bouře ještě silnější a závislost na technologiích byla tehdy o poznáni menší. Hrozbu však erupce představovala. Nově zveřejněné záznamy z archivů Námořnictva Spojených států amerických poodhalují událost, při které Slunce doslova odpálilo námořní miny zapomenuté v oceánu během vietnamské války.
Se silnou geomagnetickou bouří tvůrci zbraní nepočítali
Geomagnetická bouře ovlivnila magnetický mechanismus námořních min, který měl jindy reagovat na přítomnost velkých kovových lodí, a zbraně ukryté pod hladinou oceánu tak začaly neřízeně vybuchovat. Piloti, kteří prováděli průzkumné lety, reportovali během několika minut desítky viditelných výbuchů.
Ještě horší by pro současnou civilizaci bylo vystavení geomagnetické bouři podobné té z roku 1859. Na severní polokouli se tehdy kvůli intenzivní solární erupci objevila výrazná polární záře tak jasná, že si při jejím světle lidé mohli číst noviny. Tehdy erupce napáchala vážné škody na telegrafní a rozvodné síti. Nejedná se však ani o zlomek problémů, které by stejná bouře způsobila dnes. Podle vědců by dnes podobná bouře způsobila škody v bilionech dolarů a lidstvo by se z ní vzpamatovávalo další 4 roky.
Zdroj: LiveScience
Kdyby dnes přišla bouře z roku 1859 , tak by se mluvilo ,že to způsobilo globální oteplování , tak jako letošní sucho a teplo ale i to už tady bylo 1947 ale dnes je to globální oteplování.
Myslím, že zrovna geomagnetická bouře se s oteplováním moc zaměnit nedá…
Pokud pouzijete dobre upravene grafy, podpisy vedcu kteri se daji manipulovat, dolozite to tvrzenim vyznamnych statniku tak jde zamenit vsechno, pricemz nemalou roli hraji vzdy penize… Nema cenu se o tom rozvadet do detailu, staci si prostudovat grafy o teplotach na urcitych mistech na zemi v urcitem casovem horizontu a… Číst více »