Řada z nás již pomalu bilancuje nad tím, co nás čeká a nemine v blížícím se roce 2025. Nelení ani vědci, a s kulminací 25. slunečního cyklu upozorňují na zvýšenou intenzitu solárních atmosférických jevů. Příští rok tak lidstvo do značné míry poznamenají sluneční erupce, výrony koronární hmoty či geomagnetické bouře.
Server space.com si letos pro své čtenáře připravil poněkud netradiční podobu novoročního předsevzetí a vizí do budoucna. Ve svém nedávném článku se totiž zaměřil na předpověď sluneční aktivity pro rok 2025. Vycházel přitom z dat poskytnutých agenturou NASA a Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA).
Naše nejbližší hvězda je na vrcholu solárního cyklu
Slunce v současné době nachází v období slunečního maxima svého jedenáctiletého cyklu. V této fázi, která se vyznačuje vysokým počtem slunečních skvrn, obvykle dochází k nárůstu slunečních erupcí a na Zemi směřujících výronů koronární hmoty (CME). Přestože přesný vrchol v pořadí již 25. slunečního cyklu ještě nebyl stanoven, některé zprávy tvrdí, že tohoto maxima již bylo dosaženo, a nastavené trendy budou pokračovat, resp. kulminovat i v příštím roce.
Rozsáhlé geomagnetické bouře, podobné těm, kterých jsme byli svědky v roce 2024, by mohly narušit satelitní služby a energetické sítě. Během letošního roku narušila extrémní bouře navigační systémy a údajně způsobila značné ztráty v zemědělství. Podobné události v nadcházejícím roce by mohly představovat riziko pro průmyslová odvětví závislá na technologiích.
Kosmické agentury i technologické společnosti se připravují na nejhorší
Vzhledem k pokračující vysoké sluneční aktivitě jsou pravděpodobné příležitosti k rozsáhlým projevům polární záře. Historické vzorce pak naznačují, že k silnějším erupcím často dochází během klesající fáze slunečního cyklu, proto vědci zůstávají ostražití a před ukončením cyklu očekávají potenciální rozsáhlé události.
„Předpokládáme, že ještě zhruba rok budeme v maximální fázi, než skutečně vstoupíme do fáze poklesu, která nás přivede zpět ke slunečnímu minimu,“ prohlásila Lisa Upton, spolupředsedkyně panelu pro předpověď slunečních cyklů a vedoucí vědecká pracovnice Southwest Research Institute v San Antoniu v Texasu. „Toto období slunečního poklesu se vyznačuje klesajícím počtem slunečních skvrn, ale ne nutně menším počtem dopadů. Dokonce i po skončení slunečního maxima je možné, že dojde k silným dopadům kosmického počasí, a ve skutečnosti je klesající fáze význačná tím, že se v ní často vyskytují velmi silné sluneční události.“
Pozorování z misí, jako jsou sondy ESA Solar Orbiter či NASA Parker, nadále poskytují zásadní informace o těchto slunečních jevech. Právě tyto vesmírné programy nás mohou včas připravit na potenciální riziko, kterou život ve vzdálenosti zhruba 150 milionů kilometrů od žhnoucího Slunce představuje.