Sedíte na gauči a posloucháte hudbu. Vedle vás si sedne další člen domácnosti a pustí si film. Normálně byste se bez sluchátek vzájemně rušili. Nové směrové reproduktory vám však i bez klapek na uších umožní slyšet zvuk určený pouze vám.
Směrové reproduktory nejsou novinkou, ale masového nasazení u koncových uživatelů se doposud nedočkaly. Přenosný model S-Ray představený na veletrhu CES v Las Vegas dokáže přenášet zvuk pouze k posluchači, na kterého je namířen. Je tak ideálním společníkem do míst, kde nechcete rušit okolí, ale zároveň nemůžete používat sluchátka.
S-Ray: Směrový zvuk není novinkou, na masové rozšíření stále čeká
Model v podobě podkovy, kterou si uživatel umístí na krk, vysílá směrem k uším uživatele zvukové signály na frekvenci blízké ultrazvuku, které se prostorem šíří podobně jako světlo. Podobně funguje i přenosný reproduktor připojitelný k telefonu. Ostatní v místnosti by tak neměli mít ponětí co posloucháte.
Budoucností směrových reproduktorů by mohla být implementace do monitorů či notebooků, kde by uživatelům umožnily poslouchat hudbu i v kanceláři nebo místech, kde by normálně rušili své okolí. V současné době se používá např. v muzeích, kdy se komentář k exponátům dostane pouze k uším návštěvníků stojících přímo před nimi. Zajímavou technologií, která zároveň nevyžaduje zakrytí uší, je také vedení zvuku kostí.
https://www.youtube.com/watch?v=3dbZuzs46E4
S-Ray je projektem inženýrů z inkubátoru C-Lab společnosti Samsung. Miniaturní reproduktor uvnitř ukrývá baterii a je vhodný pro přenášení. Podle prvních ohlasů je pocit z poslechu směrového reproduktoru poměrně dobrý. Nevýhodou jsou např. nižší basy a nutnost být k emitoru zvuku v určitém úhlu. S-Ray je v ranné fázi vývoje, ale již nyní technologie funguje.