Soudní dvůr Evropské unie bude v příštích měsících rozhodovat o tom, zda je praxe Facebooku v pořádku a neotvírá Spojeným státům dveře ke sledování evropských uživatelů.
Během dnešního dne si soudní dvůr v Lucemburku vyslechne pro a proti, která se posílání dat z EU do USA týkají, a zda nestaví občany EU do rizikové pozice.
Více o Facebooku:
- Smažte si profil na Facebooku, radí Steve Wozniak z Applu
- Kryptoměna Facebooku Libra vyjde už přístí rok
- Deaktivovaný účet? Facebook vás sleduje dál
Převod dat z EU je dlouhodobě kontroverzní téma uvnitř unie, velmi dlouho na jeho problematiku upozorňuje kupříkladu rakouský aktivista Max Schrems, který se tématu začal věnovat po odhalení masového sledování amerických občanů ze strany NSA.
Kam míří data z EU? A jsou nadále v bezpečí?
Problematika se v Evropě dotýká irské pobočky Facebooku, která evropský byznys firmy spravuje. Půjde o to, zda dokáže Facebook ochránit data evropských uživatelů, zabránit zásahům ze strany vlády USA a zda zároveň dokáže plnit GDPR a další platné směrnice EU.
Pokud je, může Soudní dvůr EU určit, že jde o nelegální přenos informací a Facebooku jej zakázat; jestliže se tak stane, může jít jen o první vlaštovku z mnoha.
Je ale vysoce nepravděpodobné, že by se celková situace vyhrotila takovým způsobem. Spíše jde o varování: firmy by měly jak zlepšit transparentnost svých podmínek pro převod dat, tak zlepšit bezpečnostní metody, které třetím stranám brání do informací uživatelů zasahovat.
Je důležité podotknout, že GDPR se týká i těch firem, které v EU nejsou nebo nepodnikají, pokud k nim uživatelé z Evropské unie přistupují. Některé, obzvláště zpravodajské, servery tak přistoupily k celkovému zablokování přístupu uživatelům z EU.