Sony propustí 900 zaměstnanců PlayStationu. Jak se situace dotkne příchodu nových her a konzolí?

Rok 2024 nezačal pro společnost Sony příliš dobře. Ačkoliv se v médiích šušká o brzkém příchodu nové generace herních konzolí PlayStation, firma se zmítá v dlouhodobých problémech, které vyústily v masivní propouštění stovek zaměstnanců či zrušení pobočky v Londýně.

Před zhruba dvěma týdny se do kin dostal nejnovější filmový počin z produkce japonské společnosti Sony, snímek Madam Web. Příběh superhrdinky z univerza legendárního Spider-Mana, který však pro své filmové zpracování nezískal licenci na obsazení tohoto pavoučího hrdiny, a musel se tak spokojit pouze s vedlejšími postavami, se u kritiků i diváků setkal s obří vlnou negativních ohlasů. To se odrazilo i na rekordně nízkých tržbách po celém světě. Neúspěchy Sony však podle všeho nekončí – podle nejnovějších informací hodlá společnost propustit přibližně 900 zaměstnanců své dceřiné společnosti PlayStation, a úplně uzavřít vývojářské studio v Londýně.

Obrázek: Sony propustí 900 zaměstnanců PlayStationu. Jak se situace dotkne příchodu nových her a konzolí?

Společnost Sony je v popkultuře oblíbenou značkou. V posledních letech však úspěchy filmové i herní divize poněkud pokulhávají. Zdroj: Unsplash

Společnost bojuje s problémy na postpandemickém herním trhu

„Došli jsme k závěru, že se nelze vyhnout tomuto těžkému rozhodnutí,“ uvedl šéf herní divize Sony Interactive Entertainment (SIE) Jim Ryan ve svém oficiálním prohlášení na webu společnosti. Na vině je podle něj současný stav herního trhu, který se oproti předchozím obdobím výrazně změnil, a je tak nutné na situaci adekvátně reagovat. Videoherní průmysl zažívá pozvolný úpadek od svého boomu v době pandemie koronaviru, kdy spousta lidí trávila svůj čas u počítačů a konzolí, a prodejům Sony a dalších studií se tak neskonale dařilo. Nyní se ale situace obrací, a PlayStation se tak přidává k vývojářským studiům Microsoft či Tencent které již mají propouštění zaměstnanců svých herních divizí za sebou. Sám Ryan pak nedávno oznámil také svůj plánovaný odchod z pozice vedení SIE, který by se měl realizovat v průběhu letošního března.

Jaký vliv bude mít propuštění zaměstnanců na budoucnost PlayStationu?

Zmíněný počet 900 pracovních pozic, které chce Sony zrušit, představuje přibližně 8 % celkového pracovního výkonu PlayStationu, a týká se zaměstnanců ve všech regionech, kde SIE působí. Nejcitelnější dopad však bude mít propouštění na pobočku PlayStation London Studio, která bude zrušena úplně. Kromě zaměstnanců samotného PlayStationu se pak počítá s redukcí pracovních míst i v rámci dílčích vývojářských studií Sony, například Insomiac Games, které stojí za vývojem hry Marvel’s Spider-Man 2, či Naughty Dog majícím na kontě úspěšnou herní sérii The Last of Us.

Obrázek: Sony propustí 900 zaměstnanců PlayStationu. Jak se situace dotkne příchodu nových her a konzolí?

Propuštění stovek zaměstnanců PlayStationu by mohlo zpomalit příchod nových generací konzolí, ale i připravovaných herních titulů. Zdroj: Unsplash

Společnost Sony také počítá s tím, že dojde ke snižování prodejů aktuálních konzolí PlayStation 5 (PS5), a jelikož z dílny SIE letos nevychází žádné velké herní tituly, je zkrátka nutné hledat, kde se dá ušetřit. Nezbývá než doufat, že jde pouze o přechodné období, a že se PlayStationu podaří vrátit se – a případně i překonat – k úspěchům z roku 2020, kdy bylo prodáno 50 milionů kusů PS5. Dokáže situaci zachránit nová verze PS5 Pro, případně PS6, o nichž bychom se mohli již letos dozvědět více?

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?