Starship (v překladu doslova hvězdná loď) je vesmírné plavidlo příští generace a během včerejší noci jej SpaceX poprvé úspěšné otestovala – byť jen velmi krátce.
Šlo o statický test, vesmírná loď zůstala na Zemi, pouze se otestoval zážehový proces motoru.
Tento konkrétní model finálního plánované kosmické lodi Starship se jmenuje Starhopper a má sloužit k otestování nových technologií a je zároveň základním designem obří lodi schopné přepravit pasažéry: SpaceX jej plánuje využít k přeletu osob na Měsíc a na Mars.
Více o dobývání kosmu:
- Jak vyčistit oběžnou dráhu od smetí? Pomocí obří harpuny
- Raketa z 3D tiskárny
- Virgin Galactic, bohatý konkurent SpaceX
Nová éra vesmírných závodů
Kosmickou loď z nerezové oceli má do hlubokého vesmíru dostat neméně obří raketa Super Heavy, schopná po vypuštění Starship přistát zpět na zemi, podobně, jako to úspěšně činí současné rakety SpaceX Falcon 9.
Se Super Heavy už do budoucna počítá i NASA, která se soukromými společnostmi operuje stále častěji.
Ale to ještě nějakou dobu potrvá. Prozatím probíhá v americkém Texasu průběžné testování; mimo jiné pokračují práce na motoru Raptor, který je klíčovou součástí rakety Super Heavy. Současné testy nedokáží Starhoppera dostat příliš vysoko, v budoucnu se firma zaměří především na testování toho, aby raketa Super Heavy byl schopna bezpečně přistát zpět na Zemi – stejně jako Starhopper samotný.
Starhopper completed tethered hop. All systems green. https://t.co/0m5Bm5slD2
— Elon Musk (@elonmusk) April 4, 2019
Podle Elona Muska by se Starhopper mohl na oběžnou dráhu podívat už na začátku roku 2020, to se však zdá jako až příliš optimistický předpoklad excentrického amerického miliardáře; Musk má tendenci občas poněkud podcenit časovou náročnost experimentální fáze. Během roku 2020 by se však určitě Starhopper do vesmíru podívat mohl.
SpaceX byla první slavnou soukromou společností operující ve vesmíru. Jejího vzoru od té doby následovala řada dalších a komerční firmy díky tomu úspěšně nastartovaly novou éru objevování vesmíru a případně i budoucí kolonizace Marsu.
NASA se ambiciózními plány do budoucna netají a je pravda, že vesmírnému programu věnuje zvýšenou pozornost; a stejně tak úspěšně pomáhá se startem nových kosmických podniků.
Zdroj: The Verge
E.M. nemá problémy jen s časovým horizontem svých nápadů, ale vždy podceňuje technickou náročnost a reálnost provedení. Vynést na nízkou oběžnou dráhu několik set kg a až 2-3 tuny nákladu dokáže dnes kde kdo. Dvacet tun už chce pořádného „cvalíka“, např. ruský Proton. Na 70 tun už Musk raketu sice… Číst více »
mm
Nová loď Starship nebude raketoplán !! Raketoplán je označení pro kosmickou loď, která přistává na Zemi na přistávací dráze jako letadlo. To byl už vyřazený raketoplán Space Shuttle . Starship bude přistávat kolmo za pomoci raketových motorů, a takové lodi (stejně jako ty přistávající na padácích) se nazývají prostě „kosmické… Číst více »
Mate pravdu, raketoplan to neni, jde o muj omyl. Opravim pri nejblizsi mozne prilezitosti.
Kolegovi jsem to opravil, dostane za uši, až se vrátí z dovolené 🙂
Asi nedoplním diskusi odborností, ale je zjevné, že pouze poznání za extrémním tlakem na „co nejdřív“ nestojí, a nejsou to jistě ani budoucí potřeby lidstva jako takového…pochybuji, že kdy v dohlednu dojde k tomu aby se osídlovalo, ale potřeba „udělání si prostoru“ ve vesmíru pro jak jinak hlavně ekonomické zájmy… Číst více »
Raketoplan! 😀 Aprilovy vtipek? SpaceX Starship neni v zadnem pripade raketoplan (v překladu doslova letadlo s raketovym pohonem).
Mate pravdu, omlouvam se, jde o muj omyl. Opravim.
Pán miliardář žije v nereálné iluzi že za prachy lze mít a docílit všechno. nelze. na Mars se zkrátka nepoletí, vyhozené z okna peníze. O rentabilitě a return of investment to by pán podnikatel už mohl něco vědět…
Tak hlavně že v tom máte jasno vy ??
Z tech placatozemcum v diskuzi se mi dela soufl xd
Dobrý den,
nejsem si jistý, zda chápete význam slova „doslova“.
„Starship (v překladu doslova kosmická loď)“ – kosmická loď je a vždy byla Space Ship,..Star není kosmos. Tolik k významu „doslova“
..a tom vašem „raketoplánu“ ani nemá cenu se bavit, viďte.
Dobrý den, jsou dny lepší, jsou dny horší. Kolegovi jsem to opravil. Děkujeme.