Není mnoho zemí, kterým se podaří podívat do nekonečného (možná) kosmu. Spojené arabské emiráty se k nim chtějí zařadit co nejdříve, ideálně už teď v červenci.
Už tohle léto se mají SAE zařadit po bok několika málo států s vlastními vesmírnými programy. Do této elitní skupiny se chce malý, ale bohatý stát zařadit dosti akčním způsobem – misí na rudou planetu.
Není jediný. Kromě Emirátů chce na Mars také Čína (včetně roveru) a NASA, obě země mimochodem už tento rok v červenci – stejně jako SAE. V tu dobu totiž k sobě budou mít Země a Mars vlivem oběhu kolem Slunce velmi blízko, což se stává jednou za každé dva roky.
Vesmírný program Spojených arabských emirátů funguje teprve 14 let. Většinu toho času se inženýři zabývali vysíláním satelitů na oběžnou dráhu Země, posledních šest let k tomu navíc strávili vývojem sondy, která by byla schopná k Marsu úspěšně doletět. Raketoplán Hope je už dokončen a pokud se vše podaří, za sedm měsíců dorazí k Marsu a dostane se na jeho oběžnou dráhu.
Jediné další vesmírné agentury, které se k Marsu dostaly úspěšně, jsou NASA, ESA, v roce 2013 indická ISRO a také, jak jinak, Roskosmos. Japonsko se pokusilo jednou v roce 1998, ale mise skončila neúspěchem, neboť sondě došlo předčasně palivo.
Mise k Marsu startuje zítra ve 23:00 našeho času. Cílem je sledovat vývoj počasí na Marsu, což může dát vědcům cenné poznatky o tom, jak funguje podnebí na planetě v některých ohledech podobné Zemi.
Stejně jako většina ostatních vesmírných agentur, i Emiráty budou z části spoléhat na pomoc NASA a amerických univerzit, hlavně na soustavu satelitů Deep Space Network, kterou NASA disponuje.
Zdroj: Verge