Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?

V posledních dnech zaznamenávají čeští občané nárůst podvodných telefonátů využívajících metodu tzv. spoofingu. Prostřednictvím této techniky se podvodníci vydávají za legitimní instituce, jako jsou banky nebo policejní složky, a snaží se obětím vylákat citlivé údaje nebo je přesvědčit k finančním transakcím. Volat navíc mohou z libovolného českého čísla patřícímu komukoliv z nás, což činí podvod těžko rozeznatelným.

Někdy je na lince jen ticho a hovor je rychle ukončen, jindy se podvodníci vydávají za orgány činné v trestním řízení a tvrdí, že oběť je podezřelá z praní špinavých peněz. Velmi časté jsou případy, kdy volající maskující se za telefonní číslo banky tvrdí, že došlo k napadení vašeho bankovního účtu.

Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?

Číslo volajícího je stejně jako e-mail odesílatele snadné podvrhnout. Foto: Unsplash

Proč nezasáhnou operátoři?

Čeští operátoři jsou v současné situaci do značné míry bezmocní. Volání totiž přicházejí ze zahraničí a navíc nejčastěji s využitím VoIP služeb. Operátor se zde musí spoléhat na identifikaci přicházející od zahraničních operátorů a volající tak mohou být maskováni libovolným českým číslem, což znesnadňuje jejich blokování.

Problém tedy musí řešit sami uživatelé zvýšenou obezřetností. Pokud vám kdokoliv zavolá, nikdy byste neměli sdělovat citlivé údaje či provádět transakce na základě nevyžádaného telefonátu, a to ani v případě, že se volající vydává za důvěryhodnou instituci typu banka či policie.

Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?

Podvodníkům jde většinou o zisk. Stačí však dodržet několik jednoduchých pravidel a budete v bezpečí. Foto: Unsplash

Jak podvod funguje?

Spoofing je metoda, při níž útočníci maskují své skutečné telefonní číslo, e-mailovou adresu nebo webovou stránku tak, aby se vydávali za legitimní subjekt. U telefonních podvodů hackeři využívají zahraničních tranzitních operátorů k propojení hovoru do České republiky. Náhodně či úmyslně vybírají telefonní čísla, která pak zneužijí k maskování své vlastní identity.

Než operátoři a ČTÚ vše vyřeší, může se vám snadno stát, že vám bude volat někdo s číslem vašeho partnera či příbuzného a bude vás žádat o rychlé převedení peněz na účet. Díky dostupnosti nástrojů využívajících umělé inteligence pak může dokonce mluvit také jejich hlasem. Pro takové situace je dobré mít domluvené tajné heslo a při podezření na podvod okamžitě zavěsit.

Řešení problému od ČTÚ přichází doslova za 5 minut 12. Sociální sítě se plní příběhy podvedených. Pokud vám bude volat někdo z banky, můžete si snadno vyžádat ověření hovoru, kdy vám je zaslána notifikace přímo do bankovní aplikace a vy tak máte jistotu, že skutečně mluvíte s někým z banky. Tuto možnost podporuje většina českých bank, operátorů a řady dalších služeb.

Jak zablokovat podvodníky? ČTÚ pracuje na dvojici řešení

Česká telekomunikační úřad (ČTÚ) pracuje na dvojici řešení, která by tento druh podvodů měla omezit. Prvním z nich je blokace volání ze zahraničí, u nichž volající vystupuje pod českým číslem, které by ze zahraničí přicházet nemělo. To se týká např. právě policie či bank.

Toto opatření se však nefunguje na klasická mobilní čísla, která mohou být v roamingu a nelze na ně tuto logiku uplatnit. Druhým způsobem je zajištění, aby při volání iniciovaném v České republice bylo do signalizační zprávy vkládáno skutečné telefonní číslo provázané s daným účastníkem či službou elektronických komunikací. Právě manipulací s parametrem mobilní sítě známým pod zkratkou CLI (Calling Line Identification) bylo doposud možné podvod snadno provádět.

Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?

Čeští uživatelé se s podvody setkávají až překvapivě často. Nyní by mohly pomoci kroky ČTÚ. Foto: Redakce inSmart.cz

V České republice již fungování CLIP (Calling Line Identification Permission – povolení identifikace volajícího) omezil např. T-Mobile. Operátor se k problému vyjádřil následovně: „Společnost T-Mobile ve snaze zabránit narůstajícímu počtu případů nelegitimně spoofovaných hovorů s identifikací mobilních čísel naimplementovala na své straně ochranu, která zajišťuje pro koncové zákazníky sítě T-Mobile, že jejich číslo nemůže, ve většině případů, být při volání přes síť T-Mobile zneužito. Kontrola spočívá v tom, že se u A# patřící do sítě T-Mobile kontroluje, že hovor byl skutečně uskutečněn oprávněným volajícím.

Dále potvrzujeme tvrzení, že v případě, kdy se zákazník pokusí identifikovat ze své pobočkové ústředny umístěné mimo síť T-Mobile, tak i v tomto případě dojde k zamezení hovoru, neboť hovor není uskutečněn z dané SIM karty. Nesprávné označení hovoru – tedy označení fixního volaní mobilním číslem je v rozporu s číslovacím plánem a může, mimo spoofingu, vést i k nesprávné identifikaci a fakturaci na propojení,“ dodává T-Mobile.

Volá vám známé číslo? Může to být kdokoliv jiný

Přestože se čeští operátoři snaží proti vlně podvodných hovorů zakročit, zatím nejúčinnější obranou zůstává obezřetnost samotných uživatelů. Nikdy byste neměli sdělit žádné citlivé údaje nebo provádět jakékoliv transakce na základě telefonátu od někoho, koho jste sami nekontaktovali. Změna podmínek všeobecného oprávnění by sice měla přinést zlepšení, úplné vymýcení tohoto typu podvodů však nebude jednoduché.

Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?

Volat vám může např. váš příbuzný, že potřebuje půjčit peníze. Číslo je správné, heslo sedí, ale ve skutečnosti je to někdo úplně jiný… Foto: Freepik

Zdroje: ČTÚ, Odorik

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Kučera

ČTU je zbyrokratizovaná a neschopná státní organizace plná samolibých rádoby expertů, která v minulosti zbabrala všechno, na co sáhla. Úřad měl být už dávno zrušen a nezbytné funkce přeneseny na soukromé subjekty. Představa, že by tento úřad dokázal vyřešit takto sofistikovaný problém (který je ale odborné veřejnosti známý už více… Číst více »

Obrázek: Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat