Spotřeba na dobíjecích stanicích v ČR meziročně vzrostla o 45 %. Roste i počet nabíjecích stanic, hlásí PRE

Elektromobilita v Česku zažívá další silný kvartál. Podle nejnovějších dat Pražské energetiky (PRE) vzrostla spotřeba na dobíjecích stanicích v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o výrazných 45 %. Zároveň došlo za první měsíce roku k rozšíření sítě o desítky nových dobíjecích bodů.

PRE v prvních třech měsících roku 2025 zprovoznila 34 nových veřejných dobíjecích stanic. Celkově tak řidiči elektromobilů nyní mohou využívat již 835 dobíjecích stanic sítě PRE POINT, které umožňují současné dobíjení až 1 307 vozidel. Z celkového počtu stanic jich 755 vlastní přímo Pražská energetika, zatímco zbývajících 80 společnost provozuje v partnerském režimu.

Obrázek: Spotřeba na dobíjecích stanicích v ČR meziročně vzrostla o 45 %. Roste i počet nabíjecích stanic, hlásí PRE

PRE provozuje druhou největší dobíjecí síť v ČR. Foto: Se souhlasem PRE

Vidíme, že zájem o bateriové vozy stále roste s tím, jak rostou zkušenosti lidí s jejich používáním. To se následně pozitivně promítá do spotřeby elektrické energie na našich dobíjecích stanicích a pochopitelně i na jejich utilizaci,“ uvedl Libor Hladík, vedoucí sekce E-mobility v Pražské energetice.

Síť PRE POINT představuje druhou největší dobíjecí infrastrukturu v České republice. Přibližně 70 % dobíjecích stanic je soustředěno v hlavním městě, zbývajících 30 % pokrývá ostatní regiony Česka.

Výrazný nárůst spotřeby i počtu transakcí

V období ledna až března 2025 zaznamenala společnost celkem 125 tisíc dobíjecích transakcí, což představuje meziroční nárůst o 32 %. Celková spotřeba elektrické energie na těchto stanicích dosáhla 2,45 GWh, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 45 %.

Obrázek: Spotřeba na dobíjecích stanicích v ČR meziročně vzrostla o 45 %. Roste i počet nabíjecích stanic, hlásí PRE

Větší průměrná spotřeba i počet uživatelů. Meziroční srovnání ukazuje, že o elektromobily je zájem. Foto: Se souhlasem PRE

Zajímavým ukazatelem je také průměrná spotřeba na jednu dobíjecí transakci, která vzrostla na 19,7 kWh. Oproti stejnému období loňského roku to znamená nárůst téměř o 10 %. Nejvyšší celkovou měsíční spotřebu zaznamenala síť PRE POINT v lednu, kdy řidiči do svých vozů nabili 843 MWh elektrické energie pocházející z obnovitelných zdrojů.

Dobíjecí lokalitou s nejvyšší spotřebou se stala Vločka Power Pankrác, kde zákazníci odebrali 77 MWh elektrické energie. Na druhém místě se umístilo obchodní centrum Chodov se 42 MWh, stejné množství energie bylo odebráno také u Hornbachu ve Velké Chuchli.

Roste utilizace i počet zákazníků

Významně vzrostl i počet unikátních zákazníků, a to meziročně o 37 %. Dobíjecí stanice jsou také efektivněji využívány – utilizace podle výkonu dobíjecích stanic dosáhla 3,62 %, což představuje meziroční nárůst o 27,5 %. Časová utilizace, tedy doba po kterou je stanice aktivně využívána, pak vzrostla na 6,87 %, přičemž v únoru a březnu letošního roku dokonce přesáhla hranici 7,1 %.

Obrázek: Spotřeba na dobíjecích stanicích v ČR meziročně vzrostla o 45 %. Roste i počet nabíjecích stanic, hlásí PRE

Foto: Se souhlasem PRE

Celkový výkon veřejné dobíjecí sítě PRE POINT nyní činí 31,1 MW.

Česká infrastruktura je na dobré úrovni

Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu potvrzuje, že stále rostoucí česká dobíjecí infrastruktura je více než dostatečná: „Česká republika se opět posunula v počtu veřejných dobíjecích bodů, kterých je dnes okolo 7 tisíc, což nás v rámci zemí Evropské unie stále řadí na 14. místo. Na jeden veřejný dobíjecí bod tak připadá přibližně 6 čistě bateriových elektromobilů.“ Česko si tedy především ve větších městech vede doopravdy dobře.

Elektrická mobilita v Česku začíná nabírat na obrátkách. Jen během prvních měsíců letošního roku bylo v Česku registrováno přes 5 500 nových čistě elektrických automobilů a více než 2 700 plug-in hybridních vozů. Celkově se tak na českých silnicích pohybuje už přes 66 500 osobních vozidel s možností externího dobíjení.

Zdroj: TZ PRE

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Displej jasnější než iPhone a 10 dní výdrže: Nové Huawei Watch překvapily cenou
Displej jasnější než iPhone a 10 dní výdrže: Nové Huawei Watch překvapily cenou
Obrázek: Proč mají trenéři na hokejové střídačce tablety a jak to mění hru?
Proč mají trenéři na hokejové střídačce tablety a jak to mění hru?
Obrázek: Konec vyhazování rozbitých spotřebičů: Philips vám umožní 3D tisk náhradních dílů přímo doma
Konec vyhazování rozbitých spotřebičů: Philips vám umožní 3D tisk náhradních dílů přímo doma
Obrázek: Brněnské výstaviště bude již po osmé hostovat herní konferenci Game Access
Brněnské výstaviště bude již po osmé hostovat herní konferenci Game Access
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Obrázek: Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda
Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda