Právo a pořádek, zločin a trest: Stahování z internetu trestané nebývá, ale sdílení ano

Je stahování her, filmů a hudby z internetu legální? Byť se internet může zdát místem svobody a anonymity, opak je někdy pravdou. Pozor si dejte především na porušování duševního vlastnictví.

O netiketě a naší digitální identitě ví většina z nás, naše digitální stopa však má i jiné konotace. V divokých 90. letech, a ještě i mnoho let po přelomu tisíciletí, nebyl větší problém získat na globální síti cokoliv, včetně skutečně ilegální věci až po záležitosti, které spadají do šedé zóny.

Dnes, vzhledem k proměně legislativy na celém světě a také vlivem toho, že jsme si už na internet „zvykli“ a není bizarní novinkou nýbrž všudypřítomnou záležitostí, je ovšem stahování nelegálního obsahu nebezpečné.

Obrázek: Právo a pořádek, zločin a trest: Stahování z internetu trestané nebývá, ale sdílení ano

Precedenty existují. Nejtvrdší tresty dostávají ti, kteří nelegální servery na stahování programů a dalších věcí provozují, vysoké pokuty či vězení padly i pro hackery, co kradou uživatelská data. Ruce spravedlnosti se však nevyhnou ani ti, kteří nelegální obsah dále šíří a buď jej zpřístupňují ostatním skrze nahrávání nebo přímé zaslání, nebo jej přímo prodávají.

Komplikovanější je situace u osobního užití. To je navíc podtrženo absolutně nejasným autorským zákonem, který se však bude brzy měnit i u nás, a to vlivem schvalování nové směrnice EU, ve kterém jsou mimo jiné kontroverzní články 11 a 13.

Stahování filmů, hudby a videoher

Zaměřme se přímo na tři nejpopulárnější mediální formáty: filmy a seriály, hudební díla a videohry.

Nejjasnější je situace u videoher: Jakékoliv jejich stahování z nelegálního zdroje – cokoliv, co neprodává přímo vývojář, distributor nebo co neprodává ověřená třetí strana typu digitální platformy – je protizákonné a potenciálně trestné.

V praxi se však ani stažení videohry, a to ani úplně nové, obvykle netrestá. Jednak by to bylo systémově velmi těžko řešitelné a za druhé bojují protipirátské unie a sami vydavatelé proti příčině, nikoliv důsledky; snaží se zabránit šíření.

Obrázek: Právo a pořádek, zločin a trest: Stahování z internetu trestané nebývá, ale sdílení ano

Pozor tak například na stahování z torrentů (pokud si nedáváte pozor, tak stahovaná data i uploadujete zpět, tedy šíříte nelegální obsah) nebo jakékoliv jiné šíření staženého obsahu, to se trestat dá a právní precedenty existují, nehledě na etickou stránku věci. A pozor, je úplně jedno, jestli staženou věc darujete nebo prodáváte, ilegální je jakékoliv šíření.

U filmů a hudby, které nejsou klasifikovány jako počítačové programy, je situace odlišná, byť spíše v detailech. Vlivem zastaralých zákonů je obecně legální – nebo přinejmenším v šedé legislativní zóně – si pro osobní potřebu filmy a hudbu stáhnout. Není to tak jednoduché, ale z autorského zákona to více či méně vyplývá; zdůrazněme však, že ten pochází z roku 2000 a od té doby prošel jen dílčími změnami. Brzy se však promění výrazněji.

Nelegální stahování programů je základním semeništěm virů a malwaru.

Podstatné je, že stahovat hudbu nebo filmy vlastně na současném internetu prakticky nemá cenu. Když máme služby jako Spotify nebo Deezer pro hudební nahrávky a Netflix či HBO GO pro filmy a seriály za pár stovek na měsíc, je naprosto zbytečné se obtěžovat s potenciálně nebezpečným a nelegálním stahováním hudby a filmů ve špatné kvalitě.

GDPR

Jiná směrnice EU dala uživatelům do rukou větší moc a schopnost rozhodovat o tom, jak firmy budou s jejich daty nakládat – a to nejen u firem Evropských, nýbrž celosvětových. Na prakticky všech službách (programech, webových stránkách, aplikacích v mobilu a PC atd.), co sbírají data uživatele, je možné zaškrtnout nebo překontrolovat, jak s jeho informacemi služba zachází.

General Data Protection Resolution, neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, pomohlo proměnit svět informací a v současné době inspiruje vznik podobných pravidel i v dalších zemích světa, včetně Spojených států amerických.

Obrázek: Právo a pořádek, zločin a trest: Stahování z internetu trestané nebývá, ale sdílení ano

Pro evropského uživatele je však podstatná jedna věc: fakticky výrazně znesnadňuje firmám prodávat jeho data třetím stranám. Je také důvodem, proč na nás na většině webu vyskočí upozornění o tom, jak sbírají naše informace, nebo vyjede malá lišta s tím, jak tato data v souladu s GDPR a smluvními podmínkami užívají.

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
karel

v každém médiu, které jsem zakoupil (sd karty, harddisky, flashdisky) jsem předběžně zaplatil výpalné za stahování, takže z mého pohledu je naprosto v pořádku, když tato média zaplním stahovanými filmy a hudbou

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním