Stačí 1 kliknutí: Škodlivý malware útočí na mobilní bankovnictví českých uživatelů

Výzkumný tým Check Point Research zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl sice konečně odstaven nebezpečný malware FluBot, ale zároveň se objevila nová hrozba, bankovní malware pro Android s názvem MaliBot. 

I když byl MaliBot objeven teprve nedávno, dostal se již na třetí místo nejrozšířenějších mobilních malwarů. MaliBot se maskuje za různé aplikace na těžbu kryptoměn a zaměřuje se na uživatele mobilního bankovnictví. MaliBot používá, podobně jako FluBot, podvodné SMS zprávy, aby nalákal oběti ke kliknutí na škodlivý odkaz, který je přesměruje na stažení falešné zavirované aplikace.

Nejrozšířenějším malwarem zůstal i nadále Emotet. V červnu byla navíc odhalena jeho nová varianta, která dokáže krást informace o platebních kartách a zaměřuje se na uživatele prohlížeče Chrome. Na třetí místo se z osmého posunul zlodějský malware Snake Keylogger, který zaznamenává stisknuté klávesy a ukradené informace odesílá útočníkům. V květnu byl Snake Keylogger distribuován především v PDF souborech, ale v poslední době se šíří prostřednictvím e-mailů s wordovou přílohou, která vypadá jako žádost o cenovou nabídku.

Obrázek: Stačí 1 kliknutí: Škodlivý malware útočí na mobilní bankovnictví českých uživatelů

Škodlivý malware útočí na počítače i mobilní zařízení. Foto: Pixabay

Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a nově se na třetí místo posunuly zdravotnické organizace.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v červnu dále držela mezi nebezpečnými zeměmi, patřila jí celosvětově 25. pozice. Naopak Slovensko se umístilo až ke konci tabulky a na 92. místě patří mezi nejbezpečnější země. První, tedy nejnebezpečnější, místo obsadilo znovu Mongolsko. Mezi nebezpečnější země se nejvíce posunul Uzbekistán, o 51 míst až na 32. příčku.

Pro bezpečnostní komunitu je vždy dobrou zprávou, pokud se bezpečnostním složkám podaří zlikvidovat nějakou kyberzločineckou skupinu nebo malware, jako je FluBot,“ říká Tomáš Růžička, SE Team Leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. „Kyberzločinci si dobře uvědomují, jak zásadní roli hrají mobilní zařízení v životě mnoha lidí, a neustále tomu přizpůsobují své taktiky. Hrozby se vyvíjí rychle a mobilní malware představuje významné riziko pro osobní i podniková zařízení. Je tak důležitější než kdy dříve používat robustní prevenci mobilních hrozeb.

Top 3 – malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v červnu znovu Emotet, který měl dopad na 14 % organizací po celém světě. Na druhé příčce se umístil FormBook a na třetím Snake Keylogger, oba shodně s dopadem na 4,4 % společností.

  1. Emotet – Pokročilý, modulární trojan, který se sám umí šířit. Emotet byl využíván jako bankovní trojan a také pro šíření dalších malwarů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy.
  2. FormBook – FormBook krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru.
  3. Snake Keylogger – Snake je modulární .NET keylogger, který byl poprvé detekován koncem listopadu 2020. Mezi jeho hlavní funkce patří zaznamenávání stisknutých kláves, krádeže přihlašovacích údajů a odesílání ukradených dat útočníkům.
Obrázek: Stačí 1 kliknutí: Škodlivý malware útočí na mobilní bankovnictví českých uživatelů

Útočníci jsou kreativní. Na české uživatele míří celá řada podvodů a hrozeb. Foto: Freepik

Top 3 – mobilní malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vládl AlientBot, následovaly Anubis a MaliBot.

  1.  AlienBot – AlienBot je malware jako služba (MaaS) pro zařízení se systémem Android, který vzdálenému útočníkovi umožňuje vložit škodlivý kód do legitimních finančních aplikací, čímž útočník získá přístup k účtům obětí a nakonec zcela ovládne infikované zařízení.
  2. Anubis – Anubis je bankovní trojan určený pro mobilní telefony se systémem Android. Postupně je vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových schopností. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací dostupných v obchodě Google.
  3. MaliBot – MaliBot je bankovní malware pro Android. Maskuje se za různé aplikace na těžbu kryptoměn a zaměřuje se na krádeže finančních informací, kryptopeněženek a dalších osobních údajů.

Top 3 – zranitelnosti:

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat především zranitelnost „Apache Log4j Remote Code Execution” s dopadem na 43 % organizací. Těsně v závěsu následovala zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure“ s podobným dopadem na 42,3 % společností a Top 3 uzavírá zranitelnost „Web Servers Malicious URL Directory Traversal“ s dopaden na 42,1 % organizací.

  1. Apache Log4j Remote Code Execution (CVE-2021-44228) – Úspěšné zneužití této zranitelnosti může vzdálenému útočníkovi umožnit spuštění libovolného kódu na postiženém systému.
  2. Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure – Úspěšné zneužití této zranitelnosti by mohlo umožnit neúmyslné zveřejnění informací o účtu.
  3. Web Servers Malicious URL Directory Traversal (CVE-2010-4598, CVE-2011-2474, CVE-2014-0130, CVE-2014-0780, CVE-2015-0666, CVE-2015-4068, CVE-2015-7254, CVE-2016-4523, CVE-2016-8530, CVE-2017-11512, CVE-2018-3948, CVE-2018-3949, CVE-2019-18952, CVE-2020-5410, CVE-2020-8260) – Úspěšné zneužití umožňuje vzdáleným útočníkům získat přístup k libovolným souborům na zranitelném serveru.
Obrázek: Stačí 1 kliknutí: Škodlivý malware útočí na mobilní bankovnictví českých uživatelů

Nejčastější motivací útočníků je jejich vlastní zisk. Foto: Pixabay

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Na první pozici se nadále drží Emotet, který v červnu dominoval a měl dopad na více než 22 % českých organizací, což je skoro čtyřnásobný nárůst oproti předchozímu měsíci. Naopak zlodějský malware LokiBot i přes druhou květnovou příčku vypadl z Top 10. Sílu zlodějských malwarů ovšem potvrzuje na druhém místě FormBook, který měl dopad na více než 7 % organizací, a na třetí příčce AgentTesla. Během léta je tak na místě ještě zvýšit obezřetnost.

Zdroj: TZ CheckPoint

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cemada

to jsem se toho kurva dověděl ? statistiky..

Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?