Stane se Japonsko 5. zemí, která dobyla povrch Měsíce? K nejpřesnějšímu pokusu o přistání dojde již tento pátek

Lunární mise SLIM Japonské národní kosmické agentury míří ke svému vrcholu. Pokud se sondě podaří o víkendu přistát na povrchu Měsíce, bude Japonsko po nedávném úspěchu Indie – a naopak neúspěchu Ruska – v pořadí pátým dobyvatelem naší přirozené družice.

Dlouho odkládaná mise Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) realizovaná pod záštitou Japonské národní kosmické agentury (JAXA) se dočkala svého startu 6. září minulého roku. Sonda SLIM byla do kosmu vynesena na nosné raketě H-IIA z kosmodromu Tanegašima, odkud se vydala na cestu k Měsíci, na jehož povrchu plánuje také přistát. Pokud se mise podaří, stane se Japonsko po Spojených státech, Sovětském svazu, Číně a Indii pátou zemí, která úspěšně dopravila svou sondu na měsíční povrch.

Obrázek: Stane se Japonsko 5. zemí, která dobyla povrch Měsíce? K nejpřesnějšímu pokusu o přistání dojde již tento pátek

Na povrchu Měsíce zatím přistály sondy USA, SSSR, Číny a Indie. Bude Japonsko dalším v pořadí? Zdroj: Unsplash

Přistání na přesně stanoveném místě

Mise SLIM si s sebou kromě potenciálního překonání významného historického milníku nese ještě jeden odvážný cíl, díky kterému si vysloužila přezdívku moon sniper neboli měsíční ostřelovač. Úkolem sondy totiž bude přistát nanejvýš 100 metrů od předem vytyčené pozice, což je při současném pojetí lunárních misí považováno za téměř chirurgickou přesnost. Podle zástupců JAXA by tak SLIM měla světu ukázat, že při přistání na Měsíci nemusí být cílem splnění úkolu „přistát, kde se dá“, ale spíše „přistát tam, kde chceme“. Jen pro srovnání – indická sonda Čandraján-3 operovala s odhadovanou přistávací plochou 4 × 2,4 kilometru. Výběr vhodného místa pro přistání je přitom značným omezením nejen pro aktuálně plánované lunární mise, ale i pro programy cílící na průzkum vzdálenějších kosmických těles. Potenciální přínos technologií mise SLIM pro další průzkum povrchu Měsíce je tak skutečně markantní.

Bude-li mise úspěšná, může být předzvěstí nové éry kosmického průzkumu

Ještě na konci minulého roku, 25. prosince, se sonda SLIM úspěšně dostala na lunární oběžnou dráhu, kde se pohybovala ve proměnlivé vzdálenosti 600 až 4000 kilometrů od povrchu Měsíce. V následujících týdnech pak svou orbitální trajektorii stabilizovala na kruhovou, a aktuálně se připravuje na sestup. Z výšky 600 kilometrů by měla nejprve klesnout na zhruba 15 kilometrů, k čemuž by mělo dojít 19. ledna. Samotný sestup pak bude zahájen s úderem půlnoci z 19. na 20. ledna dle japonského standardního času, což odpovídá naší páteční 16. hodině odpolední.

Obrázek: Stane se Japonsko 5. zemí, která dobyla povrch Měsíce? K nejpřesnějšímu pokusu o přistání dojde již tento pátek

Sonda SLIM se pokusí o husarský kousek – přistát na povrchu Měsíce v rádiu do 100 metrů od plánované lokality. Zdroj: Se souhlasem JAXA

Ačkoliv je pak hlavním cílem mise demonstrovat nové možnosti přistání na Měsíci, je sonda SLIM vybavená také odlehčenými analytickými nástroji, které bude v případě úspěchu dosednutí na povrch přirozené družice Země možné použít k jejímu dalšímu prozkoumávání. JAXA však chce v první řadě zdůraznit potřebu vyšší přesnosti pro budoucí vědecký výzkum v rámci sluneční soustavy, který bude vyžadovat nejen vysoce výkonná pozorovací zařízení, ale také přísné nároky na samotnou techniku přistávání na nepříliš prozkoumaném terénu.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
erica

I appreciate the depth of analysis provided in this article. ❤️

Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte