Hvězdy bohaté na těžké kovy vytvářejí nepříznivé podmínky pro vznik složitějších forem života. Vysílají totiž k planetám škodlivé ultrafialové záření, které ničí jejich ozonovou vrstvu. Ta je přitom pro vznik života rozhodující. Hvězd nepříznivých vůči životu ve vesmíru navíc přibývá.
Ozonová vrstva je klíčem k životu. Chrání totiž povrch před smrtícím UV zářením. Bez tohoto štítu ve stratosféře by Země vypadala jako Mars. Nová studie ukazuje, že schopnost tvorby ozonové vrstvy u planet souvisí s obsahem kovů ve hvězdách.
Vědci podle serveru Astrobiology zjistili, že hvězdy s vyšším obsahem těžkých kovů vyzařují více UV záření. Hvězdy s vysokým obsahem těžkých prvků přitom vysílají převážně UV záření typu B.
Stárnoucí vesmír životu nepřeje
Působením UVB se ozonová skořápka rozpadá, UVC naopak její vznik podporuje. Hvězdy s nižším podílem těžkých kovů vysílají do okolí vyvážený poměr UVC a UVB, vzniku ozonové vrstvy tedy přejí.
Hvězdy s vyšším podílem těžkých kovů však emitují převážně UVB, čímž zanechávají planety bez ochranného štítu. Hvězd s dominantními těžkými kovy přitom přibývá. Experti se k tomu dobrali laboratorními simulacemi.
Z výsledků jejich práce zveřejněné v časopise Nature Communications vyplývá, že stárnoucí vesmír s přibývajícím množstvím hvězd bohatých na těžké kovy postupně přestává podporovat vznik složitějších forem života.
Vědci to vysvětlují stárnutím hvězd a supernovami. Těžké prvky vznikají ve hvězdách během miliard let jejich života. Ty se následně šíří do kosmu formou hvězdného větru nebo se rozpráší do okolí při explozi hvězd v supernově.
Šance na objev mimozemského života klesají
„Hvězdy ve vesmíru jsou s každou další generací kovovější,“ cituje web Institutu Maxe Plancka hlavní autorku studie Annu Shapiro. „Každá nově vznikající hvězda obsahuje více stavebního materiálu bohatého na kovy než její předchůdkyně.“
Šance na hledání mimozemského života se tím pádem mohou snižovat. Starý vesmír totiž nebude životu přát. Shapiro však dodává, že mnoho hostitelských hvězd má podobné stáří jako Slunce, které život podporuje.
Tyto poznatky navíc lze využít pro hledání obyvatelných exoplanet a nabízejí vodítko k tomu, kterým hvězdám věnovat pozornost a kterým se naopak vyhýbat. „Na rozdíl od očekávání by hvězdy chudé na kov měly poskytnout příznivější podmínky pro život,“ řekla vědkyně.