První orbitální raketa vypuštěná z evropské pevniny odstartovala v neděli z Norska. Po zhruba 30 sekundách letu se však zřítila do moře a explodovala.
Bezpilotní raketa Spectrum vyrobená německou společností Isar Aerospace odstartovala z norského kosmodromu Andoeya v neděli ve 12:30 místního času. Mise však neměla příliš dlouhého trvání, a stroj po zhruba 30 sekundách kontrolovaně havaroval do moře. Po celou dobu byla zajištěna bezpečnost všech osob na kosmodromu i v jeho nejbližším okolí.

Start rakety Spectrum byl spektakulární, avšak poměrně krátkou podívanou. Foto: Se souhlasem Isar Aerospace
Dočasný neúspěch je předpokladem dalších pokroků
Zástupci Isar Aerospace již předem upozornili na skutečnost, že k havárii může dojít, a po incidentu se vyjádřili, že mise i tak přinesla velmi cenné informace pro další vývoj. Test tedy považují za úspěšný.
„Náš první zkušební let splnil všechna naše očekávání a dosáhl velkého úspěchu,“ uvedl Daniel Metzler, výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Isar. „Dosáhli jsme čistého vzletu, 30 sekund letu, a dokonce jsme ověřili náš systém ukončení letu. Díky tomuto výsledku se můžeme s jistotou přiblížit druhému letu.“
Isar Aerospace se stala první evropskou komerční vesmírnou společností, která vypustila orbitální raketu z kontinentální Evropy. Dvoustupňová loď Spectrum pak má sloužit primárně pro přepravu malých a středních družic na oběžnou dráhu Země. Její panenský let mohl odstartovat novou éru vypouštění satelitů přímo z evropského kontinentu. Tato revoluce se tedy zatím odkládá.

Orbitálnímu satelitnímu prostoru v posledních letech dominuje Muskova SpaceX a její síť Starlink. Evropa to chce změnit. Foto: Pexels/Se souhlasem SpaceX
Evropa chce být kosmickou velmocí
Do vesmírných projektů by se v budoucnu mohla zapojit celá řada evropských zemí, včetně Velké Británie nebo Švédska. Kontinentální společnosti by tak mohly konečně představovat vyzyvatele pro americké firmy v čele s Muskovou SpaceX. Řada odborníků se shoduje na tom, že dosažení suverenity v oblasti kosmických technologií je s ohledem na aktuální politicko-ekonomickou mapu světa pro Evropu naprosto zásadní.