Zhusta probíraná legislativa, mající své zastánce i značnou opozici, během jednoho z předběžných hlasování o navržené verzi textu v Evropské komisi zcela propadla. Proti stálo hned 11 členských států; Česká republika mezi nimi nebyla.
Hlavní kontroverzi představují články 11 a 13, o nichž už jsme psali zde. Kompromis vytvořený Rumunskem, který měl usmířit státy nesouhlasící s předchozím změním textu, dopadl ještě hůře. Zároveň se proti němu ozvali i samotné skupiny na ochranu autorských práv, které měl zákon chránit.
Ochrana autorských práv nebo šikana technologických společností?
Proti současné podobě směrnice hlasovalo Německo, Belgie, Nizozemí, Finsko, Slovinsko, Itálie, Polsko, Švédsko, Chorvatsko, Lucembursko a Portugalsko.
Pozor: projevený nesouhlas nemusí nutně znamenat, že finální text, o němž se má hlasovat v květnu, neprojde. Šance na úspěch je však podstatně snížena.
Nesouhlas takového množství států je překvapením pro naprostou většinu analytiků: vyjádřený odpor mimo jiné znamená, že členové EU naslouchají množství negativních hlasů z řad občanských skupin, zahraničních států i technologických společností typu Google, které se proti článkům 11 a 13 ohrazují; obzvláště o Googlu je hodně slyšet, a to jak u jeho vyhledávání, tak skrze platformu YouTube.
Do konce února mají členské státy čas na navržení nové verze textu. Není vůbec jasné, jak bude vypadat, avšak zmírnění kontroverzních článků lze očekávat.
Klíčový je nesouhlas u Itálie a Německa, které mají na hlasování a případné schválení legislativy velký vliv. Česká republika se, zdá se, proti znění textu nijak neohradila.
Zdroj: Julia Reda. Neschválený revidovaný text o úpravě autorských práv: zde