Zatímco dříve byl dominantní silou v oblasti videoherní hlasové komunikace TeamSpeak, tuto roli ve velké míře převzal Discord, který k hlasové komunikaci přidal sociální prvky i pokročilou textovou komunikaci.
O novince Steam informuje na svých stránkách. Popis novinek a jejich struktura je Discordu nápadně podobná a zdá se, že předělané Steam skupiny a chat mají být přímou konkurencí populární službě. Nové prvky si uživatelé mohli vyzkoušet v betaverzi už v červnu.
Nejviditelnější změny se týkají správy přátel, skupin a skupinových chatů. Nově si lze jednoduše navolit přátele či skupiny, se kterými nejčastěji komunikujete, a dostat se k nim jedním kliknutím. Přátele na Steamu jsou navíc v liště děleni podle hry, ve které se nacházejí, což má zvýšit přehlednost; kromě toho uvidíte i to, když se budou sdružovat do herních skupin s dalšími vašimi přáteli.
Příjemnou funkcí je také to, že vám Steam nově bude kromě hrané hry psát také to, v jaké fázi se přítel nachází – například zda je v hlavním menu nebo už hraje. Změn se dočkaly i skupiny a související skupinové konverzace, vše má nyní být přehlednější.
Hlasová komunikace a sociální prvky dominují, Steam boduje velikostí komunity
Chat nově zvládne multimédia – místo odkazu se v chatu rovnou zobrazí gif, video nebo tweet. Ukázka chatu a jeho fungování napovídá, že Steam míří také na mladší hráče.
Skupinové chaty nyní mohou být dlouhodobé a lze do nich snáze zvát další uživatele. Klíčovým dodatkem je funkční hlasová komunikace. Ve skupinách jde vytvářet oddělené hlasové, textové nebo kombinované kanály – obdobně jako v Discordu – a zase je rušit či mezi nimi přesouvat uživatele, samozřejmě dle nastavení skupiny a práv uživatelů
Tyto funkce jsou dostupné navíc i z webového prohlížeče, pokud se uživatel z nějakého důvodu nechce nebo nemůže připojit na Steam klienta.
Krok Steamu je logický a zdá se dobře provedený, ale zda to bude stačit na přilákání uživatelů z Discordu není jasné. Hráči navíc budou chtít odzkoušet kvalitu hlasové konverzace, která je velmi důležitá.
Steam má výhodu obří komunity a je možné, že Discordu dokáže část uživatelů přebrat. Dokud však zůstane aplikace populární u streamerů, idolů obzvláště mladší generace hráčů a na turnajích, nic moc se nezmění.
Zdroj obrázků: Steam