Větrná a solární energie by mohla pokrýt 85 % energetické spotřeby USA – opravdu?

Velmi zajímavá studie uveřejněná v peer-reviewed magazínu Nature Communications spekuluje, že až 85 % energetické poptávky Spojených států by mohla uspokojit obnovitelná energie ve formě slunečních a větrných elektráren.

Solární panely a větrné turbíny jsou často rozporuplným tématem, které budí vášně u různých skupin populace. Podívejme se však na závěry studie, která se zabývala „pokrokovými, industrializovanými zeměmi“.

Americko-čínská studie vzala v potaz data ze 42 zemí. Podle jejich výpočtů může kombinace solární a větrné energie (primárně větrné) pokrýt mezi 72 a 91 % energetické spotřeby v rozvinutých zemích, obzvláště v případě rozšíření kapacity na ukládání přebytečné vyrobené energie. Studie přiznává, že i tak by ovšem během roku často výroba energie nestačila, obzvláště vzhledem k proměnným povětrnostním podmínkám – rozmarům počasí neporučí nikdo.

Obrázek: Větrná a solární energie by mohla pokrýt 85 % energetické spotřeby USA – opravdu?

Větrné turbíny jsou v Evropě bězné. Zdroj: Pixabay

Studie nebere v úvahu kupříkladu jadernou energii, nebo v současnosti vyvíjenou fúzní energii; zdroje, které jsou relativně čisté, velice efektivní a bezpečné. Na jadernou energii spoléhá kupříkladu Francie, mnoho elektráren je ale třeba i v USA.

Studie také napovídá, že výhodu mají velké země poblíž rovníku, kde lze lépe spoléhat na sluneční energii. Výhodu mají také země s přístupem k moři či oceánu, kde lze snadno stavět obří soustavy větrných turbín, které poté tolik nenarušují přirozený ráz krajiny a jsou efektivnější. Lze si kupříkladu jen těžko představit, že by sluneční a větrná energie pokrývaly spotřebu České republiky se současnými technologiemi.

Obrázek: Větrná a solární energie by mohla pokrýt 85 % energetické spotřeby USA – opravdu?

Solární panely na střeše. Zdroj: Pixabay

Studie navrhuje, že by se některé země mohly sdružovat a svoje energetické potřeby pokrývat společně. To by však přinášelo problémy politické, ekonomické i jiné, což studie nebere v potaz.

Fosilní paliva je jednoznačně potřeba nahradit, na tom se vědecká komunita veskrze shoduje. Zda ale obnovitelné zdroje doprovodí jaderná energie, to ukáže až čas – jsou země jako Německo, které se tomu aktivně brání; jiné, jako Francie, na ně naopak spoléhají a věří, že jim právě jaderné reaktory pomohou dosáhnout plně ekologické tvorby energie.

Zdroj: Engadget

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miliardář Jeff Bezos buduje v hoře gigantické hodiny, mají tikat 10 000 let
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Užitečný prompt #1: Dejte tohle zadání ChatGPT a donutí vás se nad sebou zamyslet
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu