Bezpečnost, regulovatelnost a inteligentní správa malých spotřebitelských bezpilotních letounů. Švýcarsko je v evropských podmínkách pionýrem.
Švýcarský spolkový úřad pro civilní letectví oznámil, že se soukromým sektorem pracuje vytvoření informačního systému pro jednoduchou správu dronů – a jejich letového provozu.
Více o dronech:
- Americká firma prodává plamenomet na drony – jde legálně koupit?
- Bezpilotní stroje šetří filmařům miliony
- Dron umí uhnout letícímu míči i ptákům
Bezpečnější drony díky vzájemné spolupráci
Lety dronů je nutné pečlivě hlídat, jinak by totiž mohly ohrožovat letadla nebo spoluobčany. Už dnes existuje řada zákonů na regulaci dronů, a to i v České republice, která je na tom v tomto ohledu dobře.
Existují místa, kam není možné s dronem letět vůbec, kupříkladu několik kilometrů od letiště, na silně obydlených místech nebo poblíž vojenských prostorů. Existují efektivní metody, jak se dronům bránit, přičemž mikrovlná systém THOR patří mezi ty nejpokročilejší; existují však i mnohem jednodušší, jako je běžná rušička rádiového signálu.
Švýcarský systém nazývaný zkratkou FIMS má propojit konzoli řízení letového provozu s poskytovateli dronů a souvisejících služeb. Mezi partnery projektu patří švýcarský poskytovatel navigačních systémů Skyguide nebo inteligentní platforma pro drony AirMap.
Propojení prodejců dronů s veřejnými úřady, s postupným a dobrovolným zapojováním veřejnosti, která drony využívá, se zdá jako nejméně omezující způsob regulace dronů, který však zároveň zajistí bezpečnost letadel, helikoptér a dalších strojů.
A také lidí – pokud by kupříkladu někomu spadl dron na hlavu, mohlo by potenciálně jít o smrtící situaci.
Zdroj: ZDnet