Až celé dva roky si podle nedávné studie dokázala skupina nadaných border kolií zapamatovat názvy několika stovek předmětů. Výzkum je tak jasným důkazem mimořádných schopností, kterými mohou někteří psi disponovat.
Práce na výzkumu paměťových schopností psů započaly v roce 2020, kdy tým vědců zahájil testování skupiny šesti border kolií z Norska, Španělska, Brazílie, USA, Nizozemska a Maďarska. Zvířata měla za úkol naučit se v průběhu každého týdne pojmenování přibližně 12 hraček.
Zvířata si i po dvou letech vybavila názvy až dvou set psích hraček
Každý z majitelů komunikoval se svým mazlíčkem vlastním jazykem, takže bylo nutné zajistit, aby žádná z použitých hraček již neměla jméno podobající se tomu, které již psi neměli ve své sbírce. Délka a intenzita samotného učení se pak vzájemně poměrně značně lišily – v některých případech stačila pro trénink zhruba půlhodinka denně, jiným tato fáze zabrala i několik hodin. Autoři studie však zmiňují, že v tomto případě byla proměnnou spíše schopnost páníčka naučit svého mazlíčka novým termínům než inteligence psa. Na konci týdne byly hračky zvířatům odebrány a psi začali s tréninkem na novém tuctu předmětů. Tímto způsobem si kolie dokázaly zapamatovat až 200 různých hraček a jejich názvů.
Po skončení první série experimentů s kapacitou pamětí se vědci o psy nestarali celé dva roky. Poté se ale k pokusům vrátili, tentokrát ve snaze ověřit, kolik si toho zvířata z úvodních testů pamatují. Ačkoliv jeden ze psů, Nalani, během studie uhynul, zbývající pětice – Max, Whisky, Gaia, Rico a Squall – vykázala v testech vynikající paměťové schopnosti, kdy si zvířata dokázala zpětně vybavit názvy až tří čtvrtin předmětů. Čtyři z pěti psů pak vykázali úspěšnost nad 60 %, v průměru s nejpomalejším členem skupiny byla výsledná hodnota správnosti označených hraček 44 %.
Studie se zaměřila na mimořádně nadané jedince
Na základě dřívějších výzkumů dokázali vědci zjistit, že psi mají schopnost uchovat si v paměti události nejen z poslední dnů, ale i celých týdnů či měsíců. Žádná podobná studie se však nevěnovala časovému horizontu až dvou let.
Autoři výzkumu uvádějí, že by bylo odvážné tvrdit, že podobnými paměťovými schopnostmi disponují všichni psi. Studie byla speciálně zaměřena na zvířata vykazující v tomto ohledu mimořádný talent. Takto nadaných psů je na světě skutečně pár – za pět let pátrání vědci identifikovali na celém světě pouze zhruba 40 jedinců – přesto ale práce publikovaná v časopise Biology Letters svědčí o jejich excelentních paměťových, jazykových i kognitivních schopnostech. Výzkum zároveň dokazuje, že lidé zdaleka nejsou jedinými tvory z živočišné říše, kteří si dokáží uchovat klíčové vzpomínky v mozku po dlouhá léta.