Tchian-kung 1 bezpečně dopadl na zem, Čína pokračuje ve vesmírném programu

Ačkoliv jako třetí do kosmu proniklo Československo vlivem Vladimíra Remka, třetí skutečnou vesmírnou velmocí se stala na začátku nového tisíciletí Čínská lidová republika.

Obrázek: Tchian-kung 1 bezpečně dopadl na zem, Čína pokračuje ve vesmírném programu

Její vesmírný program se vyvinul obrovskou rychlostí a sklidil kritiku i pochvaly. Nejnovějším a u nás nejmedializovanějším projevem vesmírného programu byl pád kosmické stanice Tchian-kung 1 (anglickým přepisem pak Tiangong-1), česky Nebeský palác.

Pokročilá „vesmírná laboratoř“ Číny si nezadala se stanicemi USA nebo Ruské federace, 8,5tunový vrak se bezpečně zřítil do jižního Atlantiku 2. dubna pár hodin po půlnoci. Tedy, s trochou štěstí: kam přesně dopadne nebylo jasné a vzhledem k několikaletému překonání původně předpokládané životnosti se satelit zřítil neovladatelně.

Oceán je tradičním pohřebištěm satelitů, stanic a prakticky všeho ostatního „vesmírného odpadu“, který neshoří v atmosféře a vrátí se zpět na Zem. Nutno podotknout, že v atmosféře skončí velká majorita, na Zemi dopadnou jen kousky. A protože oceány pokrývají většinu prostoru, právě tam odpad končí: v Tichomoří, občas i v Atlantiku. Sestupy jsou obvykle řízené, jindy připravené dopředu a technici se jen modlí, aby satelity dopadly tam, kam mají a nestalo se nic nepředvídatelného.

Obrázek: Tchian-kung 1 bezpečně dopadl na zem, Čína pokračuje ve vesmírném programu

Zdroj: Yonshap/EPA

Byť na Zemi dopadají jen drobné trosky, i ty by případně mohly způsobit škody materiální a v extrémně nepravděpodobném případě i ztráty na životech. Pravděpodobnost toho je však srovnatelná s tím, že by člověka dvakrát po sobě trefil blesk. Tedy nepříliš pravděpodobné.

 

Čína je třetí velmocí po USA a Rusku

Na oběžné dráze se Tchian-kung 1 nacházel od roku 2011, od roku 2016 však byl dle OSN nefunkční. Evropská vesmírná agentura ESA jeho pád na Zem aktivně sledovala, kdy přesně dopadne ovšem nebyla schopna zcela přesně předvídat – přesto se „trefila“ velmi slušně.

Přes dlouho očekávanou ztrátu satelitu čínský program dále pokračuje. Po několika návštěvách čínských astronautů na stanici je nyní ve vesmíru satelit Tchian-kung 2 a v roce 2022 by Čína chtěla na oběžné dráze ustanovit permanentní kosmickou stanici obdobnou ISS a definitivně tak upevnit svou pozici mezi dobyvateli vesmíru.

Zdroj: Reuters

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší