Informační technologie jsou v chirurgii od přelomu tisíciletí běžnou součástí většiny operací: Díky nim jsou chirurgové přesnější, operace méně invazivní a riziko infekce nižší.
Počítačem asistovaná chirurgie je běžná i v České republice, stejně jako pokročilejší roboticky asistovaná chirurgie; FN Motol má kupříkladu k dispozici robota Da Vinci Xi, což je přístroj skládající se z čtyřramenného systému, přístrojové věže a konzole. Jde v podstatě o velmi pokročilý a výkonný počítač smíšený s robotickými pažemi schopnými pomoci v operaci. V nemocnici je od roku 2018.
Více dat, bezpečnější zákrok
Vývoj však pokračuje dál a uplatňovat by se stále častěji mohla také rozšířená realita. Jedním z nejzajímavějších projektů toho druhu je VOSTARS – optický systém, který vzdálené připomíná headsety pro virtuální realitu. Diagnostika vizoru, na němž jsou zobrazena v reálném čase data jako tep, teplota, tlak a dýchání pacienta je přímo viditelná chirurgem, přičemž ten si ale zároveň zachovává přesný přehled o zákroku, který právě provádí.
Chirurgům to umožňuje neodhlížet od operace a lépe se soustředit na svoji životně důležitou práci. Jde o projekt evropských rozměrů podporovaný Evropskou unií a přímo také 11 členskými státy, řízenými italskými univerzitami.
V současné době, kdy se nemocnice plní pacienty a jejich kapacita praská ve švech, je dobré si uvědomovat přínosy technologie pro naše životy a nezapomínat, že jejich cílem je pomoci lékařům a chirurgům v práci. Dříve vysoce rizikové operace je dnes možné provádět s minimálním rizikem a s méně následky, což vede ke zkvalitnění života a leckdy i k jeho prodloužení.
Zatímco virtuální realita se uplatňuje hlavně v oblasti zábavy, na rozšířenou realitu se zaměřuje především průmysl, od výrobních závodů přes stavební a logistické firmy až po nemocnice.
Technologie Vostars by měla být dostupná během příštích dvou let – první pokusná operace s headsetem rozšířené reality mimochodem byla provedena na začátku tohoto roku a to úspěšně.
Zdroj: Vostars