Přestože výrobci přichází s čím dál tenčími mobilními telefony, stále je zde součástka, jejíž zmenšení je problém – optická soustava fotoaparátu. Pro snímání kvalitních fotografií je důležitý kvalitní čip a optika, jejíž další zmenšování je komplikované. Díky vědcům z Caltechu však svitla naděje.
Místo tradiční optické soustavy vědci sáhli po něčem, co nazývají „optické fázové pole“. Tato náhrada za čočky využívá složitých algoritmů a extrémně rychlého zpracování obrazu. Čip dokáže dopadající světlo zachytit s přesností na jednu kvadriliontinu sekundy, díky čemuž může ostřit i bez optiky.
Projektor i skener z mobilního telefonu
Podle profesora Ali Himijiriho může zařízení snadno změnit mód z rybího oka na teleobjektiv s velkou ohniskovou vzdáleností. Podobného principu jeho tým využil, když v roce 2014 vytvořil projektor, který se bez problémů vešel do těla telefonu. Další využití ukázalo, jak udělat z telefonu 3D skener.
Nyní na této technologii poprvé vznikla kamera, která je schopna zachytit obraz v nízkém rozlišení. Vědci vše zkoušeli na jednoduchém kódu. V porovnání se současnými zařízeními vypadá kvalita snímků jako nepovedený pokus, ale vše je na začátku. V tuto chvíli se čip skládá z mřížky se 64 světlocitlivými body, běžná kamera takových bodů mívá miliony.
Dalším krokem, který na výzkumníky z Kalifornského technologického institutu čeká, je vytvoření kamery, která bude schopna zaznamenat obraz v jemnějším rozlišení. Pokud uspějí, možná se jednoho dne dočkáme zařízení, které změní způsob, jakým dnes zachytáváme obraz.