Minulý rok byl celosvětově nejteplejším v historii měření. V roce 2024 byla globální průměrná teplota historicky poprvé o 1,5 stupně Celsia vyšší oproti předindustriálnímu období. V pravidelné výroční zprávě to uvedla evropská meteorologická služba Copernicus, která shrnuje klimatické extrémy z minulého roku a jejich příčiny.
Globální průměrná teplota v minulém roce dosáhla 15,10 stupně Celsia. To je 0,72 stupně nad průměrem z let 1991 až 2020 a také o 0,12 stupně více než v roce 2023, což byl podle záznamů předchozí nejteplejší rok, píšou experti ve zprávě.
„Loňský rok tak byl o 1,60 stupně teplejší než předindustriální období v letech 1850 až 1900,“ dodala služba. „Každý rok v tomto desetiletí byl nejteplejší v historii. Vysoké globální teploty spolu s rekordními světovými hladinami atmosférických vodních par v roce 2024 přinesly bezprecedentní vlny veder a vydatné srážky, které způsobily utrpení milionů lidí,“ zdůraznila Samantha Burgessová ze služby Copernicus.
Poprvé v historii překročila globální průměrná teplota předindustriální období o 1,5 stupně Celsia. Jde o dočasnou hodnotu, nikoli trvalý stav. „Je to však stále otřesná připomínka toho, jak se svět stále nebezpečněji přibližuje ke zhroucení klimatu,“ zhodnotil situaci server The Journal.
Klimatologové předpovídají nižší teploty pro rok 2025. Hlavním důvodem je konec klimatického jevu El Niňo a nástup jeho ochlazujícího protějšku La Niña. Pohled do budoucnosti je ovšem chmurný.
Rekord má za sebou i Evropa
Kontroverzní jednání na klimatických summitech OSN (naposledy v Baku), neschopnost největších znečišťovatelů splnit své klimatické závazky, navyšování těžby fosilních paliv, nejznámější popírač klimatických změn Donald Trump v Bílém domě. To jsou všechno výzvy, kterým svět čelí zrovna v době, kdy americké Los Angeles zužují historicky nejničivější požáry vzniklé v důsledku klimatických změn.
„Lidstvo je samo zodpovědné za svůj osud,“ uvedl Carlo Buontempo z Copernicus, podle služby přitom loni padly i další rekordy. Denní globální teplota dosáhla 22. července rekordu 17,16 stupně Celsia. Loňský rok byl nejteplejším v historii také pro Evropu – průměrná teplota dosáhla 10,69 stupně. To je o 1,47 stupně nad průměrem z referenčního období mezi lety 1991 až 2020 a o 0,28 stupně více oproti předchozímu rekordu z roku 2020.
V předchozím roce jsme se stali svědky přírodních katastrof v podobě velkých záplav (dokonce i v Česku a okolních zemích), lesních požárů a mohutných hurikánů. Rok 2024 byl nejteplejším pro všechny kontinenty vyjma Antarktidy a regionu Australasie. Rekordní teploty byly zaznamenány ve většině oceánů, včetně Severního Atlantského oceánu, Indického oceánu a západního Tichého oceánu.
Zdroje: Copernicus, The Journal