Vědci poprvé konečně potvrdili jednu z mnoha součástí ucelené teorií evoluce Charlese Darwina – 140 let po jeho smrti.
Laura van Holstein, Ph.D. studentka biologické antropologie na St John’s College spadající pod Cambridgeskou univerzitu je vedoucí autorkou výzkumu, publikovaného v peer-reviewed magazínu Proceedings of the Royal Society B. Odhalila, že savci hrají v evolučním žebříčku důležitější roli, než se dříve myslelo.
Její výzkum by nyní mohl být využit k lepší, a hlavně včasnější ochraně ohrožených druhů.
O původu druhů a přirozeném výběru
Druh zvířete je nejníže postavenou taxonomickou kategorií v žebříčku, pod čeledí a rodem; Obecně druh označuje zvířata, která se mohou volně a biologicky nenáročně rozmnožovat mezi sebou. Některé živočišné druhy mají ještě poddruhy (tučňáci, namátkou), lidé ale nikoliv. Tyto poddruhy se obecně také mnohou mezi sebou rozmnožovat, ale často se už významně odlišují fyzicky a mají různé rozmnožovací návyky. Nejvíce poddruhů mají, dle současného poznání, lišky (vulpes vulpes), kterých je celkem 45 objevených poddruhů.
Podle výzkumu van Holsteinové hraje interakce mezi druhy a poddruhy živočichů značnou roli v dlouhodobé evoluční dynamice – něco, co podle ní už Darwin předpokládal, když definoval, čím živočišné druhy jsou.
Antropologové potvrdili Darwinovy hypotézy díky datům sesbíraným za stovky let; dlouho předtím, než Darwin navštívil Galapágy na palubě lodi HMS Beagle. Ve svém díle O původu druhů, které Darwin sepsal v roce 1859 po pětiletém objevném putování, popsal vývoj organismů pomocí přirozeného výběru – často tedy přežití nejlépe přizpůsobeného jedince.
Jeho pionýrské dílo bylo v té době (a někde zůstává i dnes) vysoce kontroverzní – přímo odporuje biblické verzi vzniku světa a ani některá další náboženství si s Darwinem moc nerozumí.
Výzkum van Holsteinové také potvrdila, že se evoluce savců děje jinak na zemi a ve vzduchu (netopýři) či vodě (delfíni) – především proto, že jejich evoluční prostředí je výrazně odlišné, stejně jako možnost volného pohybu.
Dalším faktem výzkumu je důkaz, že lidé významně ovlivňují vývoj druhů nejen v současnosti, ale i daleko do budoucna. Evoluční modely nyní mohou využít tyto poznatky pro posouzení toho, jak lidské aktivity jako deforestace a celkově dřevorubectví ovlivní budoucí evoluci druhů a, nově, také zanedbávaných poddruhů.
Jak tím byla definitivně potvrzena evoluce? V článku o tom není ani slovo. Variaci každého druhu umožňuje software u každého druhu, který ovládá jeho tělesnou schránku. Jednoduše změnou prostředí se přizpůsobí i tělo zvířete, ale pouze v rámci softwaru, který vše řídí a který má své meze – prostě budete… Číst více »
A vtom vesmíru se to vzalo kde?
Bylo stvořeno z ducha. Zformovala se Země, na ní říše nerostná, rostlinná, zvířecí a nakonec člověk.
Duch Tvůrce musel být hodně pomýlený, když vybavil člověka tak patologicky přebujelým orgánem, jako je mozek, jenž mu umožňuje vše přežít, překonat a stát se nejvyšším a nejděsivějsím predátorem……všechnu Tvůrcovu budovatelskou práci ničícím. Přitom se naše destruktivní činnost pomalu, ale jistě přesouvá i momo naši planetu……
Byla tím potvrzena jedna z jejích mnoha částí, nikoli teorie samotná.
evoluci zastavil člověk, vymírají druhy, které tu už neměly být a nové druhy nejsou. jen poddruhy.
Sakra, budem si musieť na Sezname zablokovať tento inSmart, keď sa tu môžu uverejniť takéto články. „Výzkum van Holsteinové také potvrdila, že se evoluce savců děje jinak na zemi a ve vzduchu (netopýři) či vodě (delfíni) – především proto, že jejich evoluční prostředí je výrazně odlišné, stejně jako možnost volného… Číst více »
. Evoluční teorie neodporuje Bibli, řeší něco jiného a jinak. V Bibli jsou DVĚ zprávy (už to svědčí o tom, že autoři Bible to nemysleli doslovně) o stvoření světa a jde o poetické vyznání víry v milujícího Stvořitele, který dal světu nějaký řád a systém. Věda zkoumá procesy, zákonitosti. Víra… Číst více »
Bible a jí podobné výtvory jsou největší zrůdnosti v celých dějinách lidstva a těžko kdy něco zrůdnějšího vytvoří. Hnus !!!
Myslím, že jedna potíž je v tom, že víra vědu neustále jen dobíhá a druhá potíž je v tom, že je exixtenčně závislá na dogmatech
Vubec nerekli, co potvrdila. Je to jen preklad vedeckeho clanku, ktery udelal nejaky trubec.