Domovinou Tesca je Velká Británie, firma ale nyní experimentuje s rozvážkami zboží do domů zákazníků pomocí dronů v sousedním Irsku.
Otázka, zda by se v případě úspěchu podobná služba mohla objevit i v Česku, vyvstane na mysli prakticky okamžitě. Odpověď není jasná, ale pravděpodobně nikoliv – není totiž k tomu moc důvod. Dodávky dronů slouží především k dodání zboží do míst, kam je složité nebo nemožné dojet standardním automobilem; v Česku je něco takového spíše vzácností.
Problematická je také legislativa, která ještě s drony nepočítá dostačujícím způsobem (byť je na tom ČR v tomto ohledu celkem dobře) a to, že je u nás rychlost dodání zboží do domu obvykle docela slušná, i díky menší rozloze republiky. Zdržení jsou běžná, ale nijak závratně dlouhá.
Rychle tam a zase zpátky
Tesco v Irsku spolupracuje se startupem Manna a cílem je rozvážky pomocí dronů standardizovat, či spíše zjistit, zda má taková forma prodeje zboží ekonomicky smysluplné využití. S malými balíčky zboží by drony měly být schopny doletět během 30 minut až hodiny.
Podobný prodej bude zřejmě zaměřen na zákazníky, kteří chtějí zboží ideálně ihned a jsou ochotní si připlatit za vyšší náklady na dovoz (nebo spíš dolet).
Drony budou létat ve výšce 80 metrů nad zemí a rychlostí přes 80 kilometrů za hodinu. Do dvoukilometrové vzdálenosti by tak dodání zásilky mělo zabrat pouhé tři minuty.
Manna už prokázala, že dokáže drony využívat efektivně, testovala třeba okamžitou přepravu jídla studentům a vyučujícím na univerzitě v Dublinu, což se vcelku dařilo, než experiment přerušila pandemie.
Tesco samozřejmě není jediné, které se pokouší využít dronů k rozvážce zboží na krátké vzdálenosti; Amazon, DHL a logistické společnosti se tímto nápadem zabývají dlouhodobě, zatím se však nikde v praxi neuchytilo.
Je to ale jen otázkou času a nalezení nejvhodnějšího způsobu využití bezpilotních letounů: Nelze předpokládat, že by drony byly primárním způsobem doručování zásilek, ale že se stanou další variantou určenou pro speciální zásilky nebo pro balíčky, které potřebujeme co nejrychleji, to je naopak vysoce pravděpodobné.
Zdroj: ZDnet