Tesla nedávno potvrdila, že otevře svou síť nabíječek Supercharger i pro elektromobily jiných výrobců. Automobilka nyní podnikla první kroky k realizaci této ambice v podobě pilotního projektu v Nizozemsku.
Tesla otevřela v Holandsku 10 dobíjecích stanic Supercharger pro řidiče jiných značek elektromobilů, kteří mohou svá vozidla dobíjet stejně jako na kterékoli jiné rychlonabíječce pomocí nejnovější verze aplikace Tesla. Pilotní projekt je otevřen pouze pro vozidla, která jsou kompatibilní s nabíjecími konektory CCS. Pokud bude test úspěšný, lze v budoucnu očekávat rozšíření do dalších zemí.
Tesla má kvalitní infrastrukturu
Společnost Tesla rovněž potvrdila, že řidičům, kteří nejsou uživateli vozů Tesla, bude účtována o něco vyšší sazba za dobíjení jejich vozidel, aby se kompenzovaly náklady na vybavení nabíjecích stanic Superchargers kompatibilním softwarem, který bude vyhovovat široké škále elektromobilů. Společnost však uvádí, že tento poplatek lze snížit zakoupením speciálního členství.
Na začátku letošního roku nastínil CEO společnosti Tesla Elon Musk svou vizi otevření Superchargerů ostatním značkám, kdy zmínil, že řidiči vozů se staršími a pomalejšími standardy nabíjení budou muset za elektřinu platit více.
Jak si Tesla poradí s pomalou konkurencí?
„Pokud bude rychlost nabíjení daného vozu velmi pomalá, pak bude dotyčný platit více,“ řekl. Tesla bud0 v budoucnu také chytřeji účtovat za nabíjení v Superchargeru. Ceny se budou lišit podle poptávky nebo denní doby.
Společnost Tesla v současné době modernizuje své nabíječky Supercharger tak, aby mohly dodávat 300 kW špičkového nabíjecího výkonu. Musk také osvětlil důvody otevření sítě Supercharger pro jiné značky elektromobilů. Cílem značky je podle něj udržitelnost a konkurenci nebere jako nebezpečí, ale vítá ji. Majitelům vozů Tesla stále zůstávají výhody plynoucí z rychlého nabíjení , nižší ceny a chytrého plánování cesty včetně nabíjení.
Až dosud byla síť Supercharger vyhrazena pouze pro vozy Tesla, přičemž společnost kontrolovala přístup ve svých starších vozidlech tím, že si zkonstruovala vlastní nabíjecí konektor. V nedávné době však vozy Tesla přešly v Evropě na běžné nabíjecí zásuvky typu 2 a CCS, přičemž firma omezila přístup ke svým Superchargerům prostřednictvím softwarového omezení. V rámci testovacího provozu v Holandsku toto omezení automobilka vypnula.
Jak nabíjet na nabíječkách Tesla, pokud nemáte Teslu?
- Stáhněte si aplikaci Tesla pro iOS nebo Android a vytvořte si účet.
- Vyberte položku „Charge Your Non-Tesla“ a najděte nabíjecí stanici Supercharger (testovací provoz probíhá zatím pouze v Holandsku).
- Vyberte platební metodu, připojte elektromobil k nabíječce a klikněte na „Start Charging“.
It works! Charging the Ford Mach-e on a Tesla Supercharger in Naarden pic.twitter.com/QScMjxlwAy
— Luc (@lucbronk) November 1, 2021
Za 15 minut i 300 km dojezdu
Současná generace sítě Supercharger DC může za pouhých 15 minut nabít elektromobil Tesla Model S Plaid až na 300 km dojezdu. Podobné rychlosti nabíjení mohou být schopny dosáhnout i ostatní vozy, pokud to zvládne jejich elektronika. U většiny současných modelů je však rychlost nabíjení nižší.
V současné době má síť Tesla Supercharger více než 25 000 stanic po celém světě. Zpřístupnění sítě vozidlům konkurenčních značek by tak usnadnilo život velkému počtu majitelů elektromobilů.
Tesla v dubnu 2024 aktivovala nabíjení pro elektromobily ostatních výrobců i v České republice. Jaké má ceny?
Zdroj: Tesla