Rychlost není vše: Jak si otestovat kvalitu internetového připojení?

Připojení k internetu je dnes nezbytnou součástí života většiny populace. Pokud je nestabilní nebo vypadává, může nám tím podstatně znepříjemnit život. Otestovat si, jak na tom vlastně s kvalitou připojení jste, není vůbec těžké. Jak na to?

Pokud chceme znát primárně naši rychlost připojení, zajímají nás údaje o stahovaných Mb/s (download) a nahrávaných Mb/s (upload). Nahrávání bývá pomalejší než stahování a reálné rychlosti jen málokdy odpovídají operátory uváděným číslům, primárně vlivem faktorů jako je agregace, vzdálenost, překážky v domě a způsob připojení. Jak jsme ostatně psali nedávno, Wi-Fi je méně stabilní než připojení přes kabel a je dobré zvážit, kdy zvolit konkrétní druh připojení.

Jde-li však o samotnou kvalitu připojení, nikoli o rychlost (ta bývá v českém prostředí slušná, neboť ICT infrastruktura je u nás v poměrně dobrém stavu, viz závěr článku), zajímají nás především data o dvou klíčových vlastnostech: stabilitě a latenci.

Na určení rychlosti internetu a kvality připojení lze využít vícero metod a my si dnes dvojici z nich ukážeme. Nejprve se zaměříme na tu jednodušší a poté na tu složitější.

Bezplatné služby pomohou zjistit rychlost i kvalitu připojení

Existuje nespočet nástrojů na testování rychlosti internetu – speedmeterů a většina z nich je velice jednoduchých na použití. V našem případě použijeme speedmeter webu rychlost.cz, ale možností je mnohem více. Doporučit lze také oblíbený SpeedTest.net, kteří patří k nejpřesnějším. Ideální je vybrat si takový speedmeter, u kterého si můžete zvolit poskytovatele a způsob připojení pro co největší relevanci. Často tyto online testy nabízí také zajímavé související statistiky. „Kvalitní test internetového připojení vás také připojí na několik různých serverů v různé vzdálenosti,“ zmiňuje Pavel Ježdík z Eurosignalu.

Pro otestování na Rychlost.cz stačí navštívit stránku a kliknout na „Spustit test“. Proběhne rychlý test, jehož průběh můžete spatřit na obrázku výše. Výsledek nám zobrazí rychlost stahování, nahrávání a odezvu, což je standard prakticky na všech speedmeterech. V tomto případě můžeme vysledovat, že naše připojení je poměrně pomalé (jsme hluboko pod standardem v Praze i pod celorepublikovým standardem). Odezvu však naopak máme velmi dobrou, 15 ms je dobrý výsledek.

Jsou výsledky špatné? Na vině nemusí být pouze poskytovatel

Co může ovlivnit rychlost a stabilitu připojení u vás doma? Klíčové je vedle samotného připojení hlavně řešení domácí sítě a router. Dá se říci, že každé zařízení, skrze nějž musí internetový signál projít než se dostane ke koncovému zařízení, je potenciálním zpomalením a zhoršením kvality připojení. Nevyplácí se proto kupovat levné routery za pár stokorun, ale je dobré investovat do kvalitnějšího zařízení. Reálná rychlost připojení na zařízeních připojených skrze Wi-Fi i kabel (tam bývá situace lepší) je tak vždy pomalejší, než jakou rychlost vám nabízí poskytovatel.

Dobré je v nabídkách poskytovatelů sledovat takzvanou agregaci. Přenosová rychlost je domácnostem často nabízena s agregací, což znamená, že své připojení sdílíte s několika klienty. V případě vytížení linky – často ve večerních hodinách po pracovní době nebo o víkendech, kdy jsou všichni za počítačem – se může stát, že se vám rychlost připojení sníží, často i výrazně. V některých lokalitách, především v menších městech a na venkově, s tím mají obrovský problém třeba klienti O2.

Důležitým parametrem je samozřejmě i rychlost stahování, jakou operátoři u nabídek udávají. Pokud dostanete nabídku na internet s 10 Mb/s stahování a 2Mb/s nahrávání, reálně budete stahovat rychlostí 1,19 MB/s a nahrávat 0,24 MB/s. Je to proto, že poskytovatelé často uvádí rychlost v bitech za sekundu, jenže aplikace a služby ji zobrazují v bajtech (z angl. byte).

1 byte = 8 bitů, reálná rychlost je tedy udávaná správně, jen je třeba sledovat správné jednotky. Jde o běžnou praxi, mnozí uživatelé jsou nicméně z „rozdílných“ hodnot v rozpacích.

Zkreslit testy rychlosti mohou další zapojená zařízení v síti nebo aplikace, které vaše internetové připojení využívají. Vypnout je při různých měřeních nutné všechny panely v prohlížeči a nejlépe veškeré zbytečné aplikace běžící na pozadí.

Kvalitu připojení ověříte i přes příkazovou řádku

Příkazová řádka ve Windows má stále co nabídnout. Jedná se o nástroj, který je nedílnou součástí operačního systému už od jeho počátků a i dnes jej lze využít pro mnoho úkonů. Jedním z nich je rychlý pohled na kvalitu připojení.

  1. Nejprve napíšeme do vyhledávání ve „Start“ menu operačního systému Windows zkratku „cmd“ (zkratka pro command line neboli příkazovou řádku).
  2. Zobrazí se nám okno příkazové řádky. Následně již můžeme jednoduše otestovat, zda jsme schopni se připojit k internetu a s jakou odezvou.
  3. Nejlépe k tomu použijeme nějakou známou webovou stránku, u níž máme jistotu, že bude téměř vždy fungovat, a tedy zareaguje na náš příkaz „ping“.
  4. Do příkazové řádky vepíšeme ping název_serveru -t; kupříkladu tedy: ping google.com -t
  5. Dostaneme výsledek, který můžete vidět na screenshotu. Popisuje, k jaké IP adrese jsme se připojili, za jaký čas a kolik bajtů se přeneslo (v základu 32), plus takzvaný TTL – time to live, který omezuje maximální dobu životnosti dat (nebo počet průchodů packetů) a chrání web před zahlcením. Standardní hodnota je 64, u Googlu vidíme 55.
  6. Poté, co jsme spokojeni s množstvím výsledků (čím více, tím lépe), provedeme klávesovou zkratkou Ctrl + c. Tím test ukončíme a získáme celkové statistiky příkazu ping.

Zajímavý je maximální i minimální čas odezvy v milisekundách spolu s průměrem. Statistiky napoví, jaké máme odchylky v krátkém časovém horizontu.

Ještě důležitější je však počet odeslaných, přijatých a ztracených packetů. Nejlépe bychom neměli ztratit žádný, ztráty packetů mohou být znamením nízké kvality připojení a důvod k obavám.

Latenci, která je důležitá například pro hráče počítačových her – jde o faktickou rychlost odezvy připojení – zjistíme právě pomocí milisekundových časů odezvy. Čím nižší je odezva, tím lépe. Když se podíváme na naše kontrolní výsledky, dosáhli jsme průměrné odezvy 65 ms a maximálně 267 ms, navíc s několika vyššími odchylkami v různé časy. To není dobrým signálem, kvalitní odezva by se v průměru měla pohybovat alespoň pod 50 ms a nepřesahovat 300 ms.

Jak řešit problémy s kvalitou připojení

Pokud během testování stability a latence narazíte na problémy, nezoufejte. Nejprve odzkoušejte, zda je problém ojedinělý, nebo se opakuje. Pokud se opakuje, ujistěte se ještě, že nemáte agregované připojení (pravděpodobně máte), a pokud můžete, zkuste test opakovat v době, kdy nebude k síti připojeno příliš mnoho jiných uživatelů.

Možností je vždy také restartovat router, modem nebo internetovou zásuvku v závislosti na způsobu připojení. Všechna tato zařízení mohou způsobovat problémy. Pokud se tak stane, dočasně je odpojte a zase zapojte.

Pokud se i přesto problémy dále opakují, doporučujeme kontaktovat vašeho poskytovatele. Někdy bývá problém právě na jeho straně, případně k vám mohou vyslat kvalifikovaného technika.

Jak je na tom s internetem ČR? Vcelku dobře! Ve světě mají internet často horší

V České republice je pokrytí velmi dobré, což je očividné i při pohledu na mapu pokrytí Českého telekomunikační úřadu (ČTÚ). V pásmu LTE-800 je pokryta v praxi téměř celá republika, větší města jsou pokryta také v pásmu UMTS-2100. Připojení je navíc na většině místech kvalitní; podobné pokrytí může ČR většina zemí jen tiše závidět, i třeba taková Francie ani zdaleka nedosahuje takové míry pokrytí.

Průměrná rychlost internetu ve světě v roce 2017

Jedny z nejrelevantnějších celosvětových statistik lze získat ze serveru akamai.com. Na amerických stránkách BroadbandMap zase zjistíme, že i vlivem své velikosti na tom Spojené státy zdaleka nejsou s pokrytím tak dobře. Ve většině zemí světa jsou navíc obvykle pokryta spíše větší města než menší vesnice.

V České republice mají i malé vesnice běžně internetové připojení, byť stabilitou a rychlostí se nemohou rovnat s velkými městy.

Pokud se podíváme na tuto mapu pokrytí z roku 2015, zjistíme, že je na tom ČR výtečně i z hlediska Evropy. „Průměrná rychlost připojení u nás je vyšší než u všech sousedních států a při pohledu na celosvětovou konkurenci zjistíme, že se můžeme považovat za jedny z nejlepších,“ dodává odborník na internetové připojení z družstva Eurosignal, Pavel Ježdík.

Odbornou konzultaci poskytl Eurosignal, poskytovatel internetového připojení v Praze a ve středních Čechách:

avatar
2 Vlákna diskuze
2 Vláken s odpovědí
1 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
4 Autoři komentářů
Ondřej KošťálPetrLukáš VoříšekVashCZ Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
VashCZ
Čtenář
VashCZ

ten obrázek Bajt a „B“it 😀

Lukáš Voříšek
Redakce

Obrázek je v pořádku 🙂

Petr
Čtenář
Petr

Myslím, že výběr fotky na pozadí článku a čitelnost textu nejdou úplně k sobě 🙁

Ondřej Košťál
Redakce

Už by to mělo být opravené a pod textem tělo bílého webu. Děkujeme za upozornění.

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Polsko se bouří: Kontroverzní evropskou směrnici o autorském právu dává k soudu
Alexa, jak se cítím? Amazon připravuje nositelnou elektroniku, která „čte lidské pocity“
Donášky jídla až do domů pomocí autonomních robotů: Ford a vize budoucnosti
Nenechte se překvapit chytrými spotřebiči a internetem věcí: Jak na ně připravit domácí síť?

Výrobci spotřebičů a elektroniky nabízejí čím dál častěji modely s tzv. chytrými funkcemi. K internetu už nejsou připojeny jen naše chytré...

Zavřít