Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Test rychlosti připojení k internetu by měl jít ruku v ruce s testem kvality připojení. Připojení k internetu je dnes nezbytnou součástí života většiny z nás. Pokud internet nestabilní nebo vypadává, může nám tím podstatně znepříjemnit život. Otestovat si, jak na tom s kvalitou připojení jste, není vůbec těžké. Jak na to?

Pokud chceme znát primárně naši rychlost připojení, zajímají nás údaje o stahovaných Mbit/s (download) a nahrávaných Mbit/s (upload). Nahrávání bývá pomalejší než stahování a reálné rychlosti jen málokdy odpovídají operátory uváděným číslům, primárně vlivem faktorů jako je agregace, vzdálenost, překážky v domě a způsob připojení. Jak jsme ostatně psali nedávno, Wi-Fi je méně stabilní než připojení přes kabel a je dobré zvážit, kdy zvolit konkrétní druh připojení.

Rychlost internetu není vše

Jde-li o samotnou kvalitu připojení, nikoli o rychlost (ta bývá v českém prostředí slušná, neboť ICT infrastruktura je u nás v poměrně dobrém stavu, viz závěr článku), zajímají nás především data o dvou klíčových vlastnostech: stabilitě a latenci.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Na určení rychlosti internetu a kvality připojení lze využít vícero metod a my si dnes dvojici z nich ukážeme. Nejprve se zaměříme na tu jednodušší a poté na tu složitější.

Test rychlosti internetu: Změřte si rychlost stahování i uploadu

Existuje nespočet nástrojů na testování rychlosti internetu – speedmeterů a většina z nich je velice jednoduchých na použití. V našem případě použijeme vlastní test rychlosti internetu, ale možností je mnohem více. Doporučit lze také oblíbený SpeedTest.net, kteří patří k nejpřesnějším na trhu.

Ideální je vybrat si takový speedmeter, u kterého si můžete zvolit poskytovatele a způsob připojení pro co největší relevanci. Často tyto online testy nabízí také zajímavé související statistiky. „Kvalitní test internetového připojení vás také připojí na několik různých serverů v různé vzdálenosti,“ zmiňuje Pavel Ježdík z Eurosignalu.

 1. Pro otestování na inSmart.cz stačí navštívit stránku s testem a kliknout na „Spustit test“.
 2. Proběhne rychlý test, jehož výsledek můžete spatřit na obrázku níže.
 3. Výsledek nám zobrazí rychlost stahování, nahrávání a odezvu, což je standard prakticky na všech speedmeterech. V tomto případě můžeme vysledovat, že naše připojení je poměrně pomalé (jsme hluboko pod standardem v Praze i pod celorepublikovým standardem). Odezvu však naopak máme velmi dobrou, 15 ms je dobrý výsledek.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Co znamenají výsledky testu a jaká je dobrá rychlost internetu?

Samotná hodnota nemusí mnoho napovědět. Připravili jsme pro vás proto přehled, který napoví, k čemu vaše rychlost stahování dostačuje a k čemu už ne.

 • 1 Mbit/s: Přehrávání stramované hudby ze Spotify (MP3, AAC, atd.). Přehrávání online filmů a seriálů v horší SD kvalitě. Běžné prohlížení internetu.
 • 2 Mbit/s: Streamování hudby ve vysoké kvalitě. Přehrávání SD videí na PC i v TV.
 • 5 Mbit/s: Přehrávání HD (720p) videa z internetu.
 • 10 Mbit/s: Streamování Full HD (1080p) videa a audia.
 • 25 Mbit/s: Streamování 4K a Ultra HD videa.

Jsou výsledky špatné? Na vině nemusí být pouze poskytovatel

Co může ovlivnit rychlost a stabilitu připojení u vás doma? Klíčové je vedle samotného připojení hlavně řešení domácí sítě a router. Dá se říci, že každé zařízení, skrze nějž musí internetový signál projít než se dostane ke koncovému zařízení, je potenciálním zpomalením a zhoršením kvality připojení. Nevyplácí se proto kupovat levné routery za pár stokorun, ale je dobré investovat do kvalitnějšího zařízení. Reálná rychlost připojení na zařízeních připojených skrze Wi-Fi i kabel (tam bývá situace lepší) je tak vždy pomalejší, než jakou rychlost vám nabízí poskytovatel.

Dobré je v nabídkách poskytovatelů sledovat takzvanou agregaci. Přenosová rychlost je domácnostem často nabízena s agregací, což znamená, že své připojení sdílíte s několika klienty. V případě vytížení linky – často ve večerních hodinách po pracovní době nebo o víkendech, kdy jsou všichni za počítačem – se může stát, že se vám rychlost připojení sníží, často i výrazně. V některých lokalitách, především v menších městech a na venkově, s tím mají obrovský problém třeba klienti O2.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Důležitým parametrem je samozřejmě i rychlost stahování, jakou operátoři u nabídek udávají. Pokud dostanete nabídku na internet s 10 Mb/s stahování a 2Mb/s nahrávání, reálně budete stahovat rychlostí 1,19 MB/s a nahrávat 0,24 MB/s. Je to proto, že poskytovatelé často uvádí rychlost v bitech za sekundu, jenže aplikace a služby ji zobrazují v bajtech (z angl. byte).

1 byte = 8 bitů, reálná rychlost je tedy udávaná správně, jen je třeba sledovat správné jednotky. Jde o běžnou praxi, mnozí uživatelé jsou nicméně z „rozdílných“ hodnot v rozpacích.

Zkreslit testy rychlosti mohou další zapojená zařízení v síti nebo aplikace, které vaše internetové připojení využívají. Vypnout je při různých měřeních nutné všechny panely v prohlížeči a nejlépe veškeré zbytečné aplikace běžící na pozadí.

Kvalitu připojení ověříte i přes příkazovou řádku

Příkazová řádka ve Windows má stále co nabídnout. Jedná se o nástroj, který je nedílnou součástí operačního systému už od jeho počátků a i dnes jej lze využít pro mnoho úkonů. Jedním z nich je rychlý pohled na kvalitu připojení.

 1. Nejprve napíšeme do vyhledávání ve „Start“ menu operačního systému Windows zkratku „cmd“ (zkratka pro command line neboli příkazovou řádku).
  Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení
 2. Zobrazí se nám okno příkazové řádky. Následně již můžeme jednoduše otestovat, zda jsme schopni se připojit k internetu a s jakou odezvou.
 3. Nejlépe k tomu použijeme nějakou známou webovou stránku, u níž máme jistotu, že bude téměř vždy fungovat, a tedy zareaguje na náš příkaz „ping“.
 4. Do příkazové řádky vepíšeme ping název_serveru -t; kupříkladu tedy: ping google.com -t
  Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení
 5. Dostaneme výsledek, který můžete vidět na screenshotu. Popisuje, k jaké IP adrese jsme se připojili, za jaký čas a kolik bajtů se přeneslo (v základu 32), plus takzvaný TTL – time to live, který omezuje maximální dobu životnosti dat (nebo počet průchodů packetů) a chrání web před zahlcením. Standardní hodnota je 64, u Googlu vidíme 55.
 6. Poté, co jsme spokojeni s množstvím výsledků (čím více, tím lépe), provedeme klávesovou zkratkou Ctrl + c. Tím test ukončíme a získáme celkové statistiky příkazu ping.

Jaká je ideální odezva internetového připojení?

Zajímavý je maximální i minimální čas odezvy v milisekundách spolu s průměrem. Statistiky napoví, jaké máme odchylky v krátkém časovém horizontu.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Ještě důležitější je však počet odeslaných, přijatých a ztracených packetů. Nejlépe bychom neměli ztratit žádný, ztráty packetů mohou být znamením nízké kvality připojení a důvod k obavám.

Latenci, která je důležitá například pro hráče počítačových her – jde o faktickou rychlost odezvy připojení – zjistíme právě pomocí milisekundových časů odezvy. Čím nižší je odezva, tím lépe. Když se podíváme na naše kontrolní výsledky, dosáhli jsme průměrné odezvy 65 ms a maximálně 267 ms, navíc s několika vyššími odchylkami v různé časy. To není dobrým signálem, kvalitní odezva by se v průměru měla pohybovat alespoň pod 50 ms a určitě nepřesahovat 300 ms.

Jak řešit problémy s kvalitou připojení?

Pokud během testování stability a latence narazíte na problémy, nezoufejte. Nejprve odzkoušejte, zda je problém ojedinělý, nebo se opakuje. Pokud se opakuje, ujistěte se ještě, že nemáte agregované připojení (pravděpodobně máte), a pokud můžete, zkuste test opakovat v době, kdy nebude k síti připojeno příliš mnoho jiných uživatelů.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Možností je vždy také restartovat router, modem nebo internetovou zásuvku v závislosti na způsobu připojení. Všechna tato zařízení mohou způsobovat problémy. Pokud se tak stane, dočasně je odpojte a zase zapojte.

Pokud se i přesto problémy dále opakují, doporučujeme kontaktovat vašeho poskytovatele. Někdy bývá problém právě na jeho straně, případně k vám mohou vyslat kvalifikovaného technika.

Průměrná rychlost internetu v ČR? Stojíme si dobře

V České republice je pokrytí velmi dobré, což je očividné i při pohledu na mapu pokrytí Českého telekomunikační úřadu (ČTÚ). V pásmu LTE-800 je pokryta v praxi téměř celá republika, větší města jsou pokryta také v pásmu UMTS-2100. Připojení je navíc na většině místech kvalitní; podobné pokrytí může ČR většina zemí jen tiše závidět, i třeba taková Francie ani zdaleka nedosahuje takové míry pokrytí. Pokrytí rychlým 5G signálem ukazuje mapa pokrytí 5G.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Průměrná rychlost internetu ve světě v roce 2017. Zdroj: Akamai

Jedny z nejrelevantnějších celosvětových statistik lze získat ze serveru akamai.com. Na amerických stránkách BroadbandMap zase zjistíme, že i vlivem své velikosti na tom Spojené státy zdaleka nejsou s pokrytím tak dobře. Ve většině zemí světa jsou navíc obvykle pokryta spíše větší města než menší vesnice.

V České republice mají i malé vesnice běžně internetové připojení, byť stabilitou a rychlostí se nemohou rovnat s velkými městy.

Pokud se podíváme na tuto mapu pokrytí z roku 2015, zjistíme, že je na tom ČR výtečně i z hlediska Evropy. „Průměrná rychlost připojení u nás je vyšší než u všech sousedních států a při pohledu na celosvětovou konkurenci zjistíme, že se můžeme považovat za jedny z nejlepších,“ dodává odborník na internetové připojení z družstva Eurosignal, Pavel Ježdík.

Odbornou konzultaci poskytl Eurosignal, poskytovatel internetového připojení v Praze a ve středních Čechách:

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
VashCZ

ten obrázek Bajt a „B“it 😀

Lukáš Voříšek

Obrázek je v pořádku 🙂

Petr

Myslím, že výběr fotky na pozadí článku a čitelnost textu nejdou úplně k sobě 🙁

Ondřej Košťál

Už by to mělo být opravené a pod textem tělo bílého webu. Děkujeme za upozornění.

Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním