Virgin Hyperloop miliardáře a technologického nadšence Richarda Bronsona ukázal poprvé test svého ultrarychlého transportního systému se skutečnými lidmi.
Test se odehrál v nedělní odpoledne na testovací dráze DevLoop firmy v oblasti pouště Mojave, jen krátkou vzdálenost od Las Vegas v Nevadě. Prvními dvěma pasažéry byli zaměstnanci firmy, technologický ředitel a spoluzakladatel Josh Gliegel a šéfka zákaznické zkušenosti Sara Luchian.
Po posazení se do bílo-červeného přepravního prostoru nazývaného Pegasus byli přemístěni do přetlakové komory. Vzduch v obří vakuové trubce – tedy Hyperloopu – není, v přepravním prostoru však samozřejmě ano. Modul s pasažéry následně zrychlil na 160 kilometrů v hodině (zdaleka nikoliv očekávaná rychlost v budoucnu) a poté se zastavila. Vše bez obtíží.
Horečnatá vize bláznivých miliardářů nebo vizionářský způsob přepravy?
Jde o významný úspěch Virgin Hyperloop, který staví na technologii Elona Muska o futuristickém transportním mechanismu magneticky poháněných modulů cestujících skrze trubky umístěné v téměř úplném vakuu. Rychlosti mají sahat až ke 1 220 kilometrům v hodině.
Testovací dráha DevLoop je dlouhá asi 500 metrů a měří 3,3 metrů v průměru. Společnost už na dráze provedla přes 400 testů, ale až dosud bez pasažérů. Nikomu se zatím nic podobného nepodařilo, Virgin Hyperloop jsou první firmou na planetě, která úspěšně – byť velmi omezeně – technologii otestovala.
Samotná přeprava funguje podobně jako třeba Maglevy – magneticky poháněné vlaky – a pasažéři při úvodní akceleraci modulu pocítí podobné účinky jako při vzletu letadla (přetlak).
Důvěra v to, že Hyperloop vůbec může v praxi fungovat, není všeobecná. Z řad laiků i odborníků znějí pochybnosti, a ani obrovské finanční prostředky – kterými Richard Bronson disponuje – negarantují úspěch.
Zdroj: Verge, foto: Virgin Hyperloop One