Vědci z Alabamské univerzity v Birminghamu transplantovali v loňském roce ledviny získané z geneticky modifikovaných prasat člověku s odumřelým mozkem v rámci preklinických testů na lidech. Podobně se již povedlo transplantovat člověku srdce. Tzv. xenotransplantace by v budoucnu mohly vyřešit problémy s nedostatkem dárců orgánů.
Xenotransplantace: Srdce, ledviny i další orgány geneticky upravených zvířat
Transplantace orgánů od jiného živočišného druhu se nedávno stala velkou novinkou, srdce z geneticky modifikovaného prasete bylo úspěšně transplantováno člověku, kterému kvůli srdečnímu onemocnění nezbyla jiná možnost. Transplantace byla povolena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, ale nápad se ujímá – poskytovatel tohoto orgánu, společnost Revivicor, již dokončil dvě takové zkoušky na pacientech po mozkové smrti.
Geneticky modifikované ledviny byly rozsáhle testovány na příjemcích z řad primátů, ale jejich testování na lidech před klinickými zkouškami může rovněž poskytnout důležité informace o bezpečnosti a účinnosti transplantovaných orgánů.
Příjemce byl v tomto případě zraněn při motocyklovém závodě a jeho rodina souhlasila s tím, aby byl udržován při životě na ventilátoru, aby mohl být zákrok proveden, uvedl server New Scientist. Na rozdíl od předchozích pokusů, kdy byly ledviny připojeny k tělu zvenčí, byly v tomto případě ledviny příjemce odstraněny a nahrazeny ledvinami pocházejícími z geneticky modifikovaných prasat.
Prasata jako dárci orgánů?
Čtyři geny, které mohou potenciálně způsobit odmítnutí orgánu lidským imunitním systémem, byly u těchto prasat vypnuty, zatímco šest genů lidského původu bylo přidáno, aby napomohly procesu transplantace.
Podle New Scientist ledviny pocházející z prasat umístěny do těla člověka a napojeny na ledvinovou tepnu a žílu spolu s připojením na močovod, který odvádí moč z ledvin do močového měchýře. Následně byla příjemci podána standardní imunosupresivní léčba.
Transplantát byl sledován po dobu 77 hodin a začal produkovat moč do 23 minut od transplantace, uvedl pro New Scientist Jayme Locke, chirurg, který zákrok provedl. Kreatinin však ledviny z těla neodstranili, což vědci přičítají stavu příjemce. Výsledky experimentu byly nedávno zveřejněny v časopise American Journal of Transplantation.
Podle Národního institutu pro diabetes a nemoci trávicího ústrojí a ledvin (National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases) zabíjí onemocnění ledvin v USA každoročně více lidí než rakovina prsu nebo prostaty a odhaduje se, že každý den zemře 240 Američanů, kteří jsou na dialýze a čekají na transplantaci ledviny. Vědci dospěli k závěru, že tento nedostatek lze řešit právě pomocí geneticky modifikovaných orgánů.
Zdroj: New Scientist