Před týdnem Twitter oznámil zvýšení snah ve vyhánění trollů ze své služby. Zvolil však velmi kontroverzní postup: uživatele někdy trestá už jen za to, že používají azbuku.
Zdá se, že americká služba bude muset zvolit jiný postup. Obzvláště reakce uživatelů z Bulharska jsou velmi vyčítavé vůči současné praxi Twitteru, která vyhledává a blokuje uživatele mimo jiné i na základě toho, jakou abecedu při psaní používají.
Ačkoliv není jasné, jaké přesně texty vedou k blokaci účtů uživatelů, zdá se, že zmínění služby YouTube nebo jiné velké internetové služby v azbuku vede k problémům. Blokace postihly i uživatele, kteří jsou na Twitteru už od roku 2009 a mají tisíce sledujících.
Twitter šlápl vedle, na kritiku zatím reaguje neutrálně
Proč se to děje? Nejpravděpodobněji vlivem použitých algoritmů, které se zřejmě nově více zaměřují na používání azbuky jakožto klíčového varovného signálu. Což samozřejmě vede k určitým nesrovnalostem, například k odhalení, že ne každý ruský uživatel Twitteru je troll.
Uživatelé, kteří trollové nejsou, se mohou ke svým účtům po blokaci dostat poměrně rychle, Twitter jim však i poté nadále blokuje některé funkce. Nemohou například odpovídat na některé konverzace nebo posílat upozornění druhým.
Server The Verge požádal Twitter o komentář, dočkal se však jen zcela neutrálního, nicneříkajícího vyjádření. „Problémem se zabýváme a uděláme vše proto, abychom jej vyřešili, zatímco se budeme i nadále řídit našimi podmínkami používání služby. Rovněž budeme dál bojovat proti sítím automatizovaného spamu.“
Azbuku používá nejen Ruská federace, ale také další stát, mezi nimi i evropské Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Bělorusko, Černá hora, Makedonie, Srbsko a Ukrajina. Z Asie pak cyrilici (která mimochodem vznikla právě v Bulharsku) využívá Kazachstán, Kyrgyzstán, Mongolsko a Tádžikistán, vše bývalé součásti Sovětského svazu.
Twitter, zdá se, tentokrát šlápl vedle. Pokud si chce zachovat dobré jméno, bude muset situaci rychle vyřešit a nejlépe se nevinným zablokovaným uživatelům omluvit. V dnešní korektní době by totiž jinak mohla na jeho hlavu spadnout lavina kritiky.
Co se týče efektivity nových algoritmů – případě nového přístupu v blokaci uživatelů – neexistují zatím žádné známé výsledky. Je však pravděpodobné, že Twitter skutečně větší množství trollů zachycuje, podstatná část trollů a spamovacích systémů na službě z Ruska opravdu pochází.
Zdroj: Bulharský korespondent The Verge