Twitter přišel od převzetí Elonem Muskem asi o polovinu příjmů z reklamy. Sociální síť se přitom potýká s vysokým dluhem, přiznal miliardář. Konkurenční aplikace Threads, která představuje pro Muska hrozbu, už přitom má asi 150 milionů uživatelů.
Miliardář Elon Musk potvrdil spekulace o vážných finančních problémech Twitteru. Společnost přišla od převzetí Muskem za 44 miliard dolarů o zhruba polovinu příjmů z reklamy kvůli odlivu inzerentů.
Již dříve rezonovaly mediálním prostorem zprávy, že Twitter nemá na zaplacení nájmů v případě některých poboček. Musk teď přiznal, že Twitter má negativní peněžní tok, a kromě toho se potýká s vysokým dluhem.
Další tlak na Teslu
„Musíme dosáhnout pozitivního cash flow, než si budeme moci dovolit luxus čehokoli jiného,“ uvedl ve svém tweetu Musk. Investiční ředitelka ze společnosti JM Finn Lucy Couttsová pro televizi BBC řekla, že čeká Twitter ještě dlouhý boj.
„Bohužel má dluh ve výši 13 miliard dolarů, který musí zaplatit do konce července,“ prozradila Couttsová. To podle ní to bude vytvářet tlak na další Muskovu firmu, elektromobilku Tesla, která je jeho hlavním příjmem.
Ta doplatila na odkoupení Twitteru již dříve, neboť investoři přestali věřit, že zůstává pro Muska prioritou. Jejich nedůvěra v budoucnost Tesly vedla k prudkému poklesu jejích akcií. Panují obavy, že opět některé akcie Tesly Musk rozprodá.
Bez investorů to nejde
Musk uvedl, že Twitter je na dobré cestě k tomu, aby letos vydělal tři miliardy dolarů. To je ovšem výrazný pokles z 5,1 miliardy dolarů v roce 2021. Ani agresivní opatření zřejmě nedokázaly podle BBC přilákat ztracené inzerenty zpět.
Ti dali od Twitteru ruce pryč kvůli kontroverzním změnám v moderování obsahu s cílem Muska prosadit na sociální síti svobodu slova. Firma Senzor Tower poskytla televizi CNN údaje, podle nichž inzerovalo v dubnu na Twitteru 43 procent z tisícovky původních inzerentů.
Aby toho neměl Musk málo, konkurenční aplikace Threads od Meta Platforms získala status nejrychleji rostoucí aplikace světa. Odhadem už má 150 milionů uživatelů. Překonala například i čínskou aplikaci TikTok či ChatGPT.