Prezident USA Donald Trump se mimo jiné zapsal do historie tím, jak moc využívá Twitter, kam příležitostně napíše své plány nebo oznámení ještě předtím, než se je dozví média – nebo jeho poradci.
K tomu se vážou otázky, jak se Twitter staví k účtům předních politických představitelů. Zablokoval by je, pokud se vyjadřovali nepatřičně? Kde má sociální síť hranici?
Vlivem neustálého náporu dotazů a spekulací (především ze strany amerických médií i občanů) se Twitter rozhodl svůj postoj osvětlit.
„Názorové výměny“ jsou v pořádku, schvalování terorismu už ne
V něm především sděluje, že ač mají světoví vůdci jako Trump na Twitter o něco jiné postavení a server je nehodlá trestat za malá provinění, nad pravidly serveru nejsou zcela povzneseni ani tak. Pokud třeba některý z prezidentů zveřejní příspěvek, který by standardně porušoval pravidla Twitteru (např. hate speech), Twitter k němu přidá varování, ale umožní uživateli prokliknout dál. Twitter argumentuje svobodou slova, názorovou pluralitou a možností svobodné diskuze, což v případě nejvyšší politiky určitý smysl dává.
Mluví také o veřejném zájmu – pokud tweet méně závažně zhřeší, ale bude v zájmu ho na platformě nechat, Twitter tak učiní a vloží opět k příspěvku zmíněné varování.
Z veřejného zájmu jsou však vyňaty konkrétní závažná provinění, která Twitter smaže vždy. Mezi ty patří:
- Podpora a propagace terorismu
- Přímé a zjevné hrozby násilím proti jednotlivcům
- Zde Twitter zmiňuje kontext; v rámci přestřelky mezi dvěma politickými představiteli by tak Twitter zřejmě nezasáhl
- Zveřejnění osobních údajů, kupříkladu adresy, a neveřejných telefonních čísel
- Zveřejnění intimních videí nebo fotografií bez svolení
- Chování související se sexuálním zneužíváním dětí
- Podpora nebo propagace sebepoškozování
Komentáře k politice a věcem veřejným, vyjádření svých zájmů a zahraničí politiky či diskuze (i agresivní) mezi politickými představiteli tak Twitter bude nadále zachovávat prakticky vždy; k situaci se staví velmi benevolentně, čímž sice část lidí popudí, ale tomu se v dnešní době vyhnout nedá.
Pravděpodobně ale jde o dobrou volbu. Přehnaná cenzura politických osobností totiž hrozí obviněním z cenzury.
Je ale zároveň pravda, že Twitter tak měří dvojím metrem. Politici mají očividně odlišné postavení než běžní uživatelé, kteří už za menší přestupky dostanou ban, zatímco oni nikoliv. Něco podobného se konec konců ale odehrává i ve světě reálném: Stačí se podívat na to, co v ČR projde běžnému občanovi a co politikům.
V příspěvku se Twitter specificky věnoval čelním představitelům národů, pro které bývá platforma významným způsobem komunikace, byť především pro americkou populaci. Jinak ale popularita serveru není příliš vysoká, o číslech jako má třeba Facebook si může nechat jen zdát.
Zdroj: Twitter