Ukázka ruské propagandy v 15 minutách: Agresivní rétorika a výhružky jadernou válkou

Rusko je známé svou agresivní rétorikou a státní propagandou, která byla vždy důležitým nástrojem tamního režimu. Důležitým nástrojem je i nadále televize, která vedle mladých efektivně cílí i na starší generaci v populaci. Právě v ruských televizních pořadech nyní zaznívají silná slova ohledně možné války a jejích dopadech na celý svět.

Tématu ruské propagandy se věnuji už několik let. Většinou vznikají krátké překlady těch nejvíce skandálních výroků. Ale již dlouhou dobu jsem chtěl připravit vzorový materiál, jak taková propaganda v ruském informačním prostoru vypadá. Proto vznikl tento sestřih s titulky. Konkrétně jde o ukázku z pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem z 13. února 2022, který je pravidelně vysílán na ruském federálním kanálu Rossija 1. V současné době se vysílá denně. Celkově formát podobných politických talk show je v Rusku velmi oblíbený, a tak i na ostatních majoritních kanálech denně běží podobné – 60 minut, Vremja pokažet (Čas ukáže) a další,“ zmiňuje Nikola Repin, autor sestřihu a překladu z pořadu, který odvysílala TV Rossija 1.

Jak funguje současná ruská propaganda?

Obecně si myslím, že téma ruské propagandy se v našem prostoru objevuje příliš zřídka i navzdory k tomu, že jsme (potažmo organizace jejímiž jsme členy) pravidelně mezi hlavními tématy podobných diskuzí,“ upozorňuje Repin.

Tyto politické talk show jsou velmi pečlivě připravovány včetně jasně definovaného závěrečného vyznění. Každý z hostů má svůj přesně stanovený úkol, a ne vždy o tom musí vědět. Kromě hostů, kteří zastávají kremelskou linii nechybí ani představitelé EU či USA, kteří budí dojem, že zazní i názory, které tomu oficiálnímu odporují. Nicméně dramaturgie pořadu je nastavena tak, že tento názor ostatní hosté vyvrací či se mu vysmívají. Pokud jejich argumenty nestačí, okamžitě zasahují moderátoři pořadu, kteří diskuzi usměrní a nepohodlné názory utnou.

Na ruskou propagandu v České republice upozorňují jak zpravodajské služby typu BIS, tak třeba organizace typu Člověk v tísni či Evropská služba pro vnější činnost (EEAS). Právě Člověk v tísni připravil výukové materiály pro školy, které jsou však cenným materiálem pro kohokoliv a pomáhají vysvětlit, jak současná ruská propaganda funguje.

Ruské propagandě nahrávají i čeští politici

Právě proto se velmi kriticky stavím i k účasti v podobných talk show ze strany Jiřího Justa. Ruské prostředí velmi dobře zná a ví, jakou roli v těchto pořadech má. A i když zazní jeho prozápadní názor, slouží pouze jako fackovací panák, užitečný idiot, který po ruského diváka vytváří iluzi nestrannosti pořadu, a tím vlastně prohlubuje dosah ruské propagandy,“ odkazuje autor překladu na účast českého novináře v diskuzích. Podobně ruské propagandě nechtěně pomohl svým extravagantním vystoupením starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

Prezident České republiky, Miloš Zeman, před nedávnem nahrál ruské straně svými prohlášeními, kde situaci na Ukrajině bagatelizuje. Vyjádření se ihned chytila ruská televize, která jej citovala ve svých přenosech. Zatímco západní politici podporují zachování míru na Ukrajině, Česko díky výrokům prezidenta opět posloužilo ruské propagandě. Ostatně ze strany prezidenta Miloše Zemana nejde o velké překvapení. K Rusku se staví nekriticky nehledě na aktivity ruských tajných služeb v České republice (akt mezinárodního terorismu ve Vrběticích) a fakt, že jsme byli Ruskem zařazeni mezi nepřátelské země.

K tématu: Jak se dostat na internet ve válkou zmítané zemi? Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje svobodný internet v Bělorusku. Masakr v Barmě: Střílení do davů, přes 80 mrtvých a cenzura a vypínání internetu vládou.

Rusko záminku nepotřebuje, dokáže si ji vytvořit samo

Odborníci očekávají, že pokud na Ukrajině skutečně dojde k válce, odstartuje ji tzv. false flag událost, tedy operace pod falešnou vlajkou, kdy je čin spáchaný s úmyslem zamaskovat skutečného viníka a uvalit vinu na druhou stranu. Tuto taktiku již Rusko v minulosti mnohokrát úspěšně využilo. Nejnovější zprávy o konfliktu v doněcké oblasti jsou označovány právě za takto připravovaný zastírací manévr, který následně agresor využije ke svému vstupu do přímého ozbrojeného konfliktu.

Takovou událostí by mohl být např. incident, který se v pátek večer odehrál v Luhanské lidové republice. První zprávy z Ruska hovoří o „útoku ukrajinských sabotérů“ na ropovod Družba, což Ukrajina samozřejmě popírá. Takový krok by byl ve chvíli, kdy má Rusko na hranicích Ukrajiny shromážděnou armádu, nedával smysl. Smysl však dává z pohledu Ruska, které tak může vytvořit záminku pro ozbrojený konflikt.

Tzv. destabilizační kampaň, jak jsou podobní kroky nazývány, podle odborníků většinou trvá několik dní. Následuje jí vojenský útok.

Video o evakuaci vzniklo ještě před údajným útokem, ukazují metadata

Takové snahy o nafingování útoku Ukrajiny dokazují např. metadata z videa nahraného na síti Telegram, kde vůdce Luhanské lidové republiky Igor Plotnitsky oznamuje evakuaci civilistů z území údajně napadeného ukrajinskými vojáky. Video nicméně vzniklo již 16. února, tedy ještě před začátkem údajného bombardování oblasti ze strany Ukrajiny. K podobné chybě by ostatně nedošlo poprvé. V minulosti např. ruská televize Pervyj Kanal zveřejnila záběry z české hry ArmA 3 pro ilustraci dění v Sírii.

Zdroje: Nikola Repin (externí spolupracovník Deníku N), Twitter, ČT

Úvodní fotografie: Pixabay

24 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

no pan autor voříšek je agitační naivka jak svazáci v padesátkách možná rusko má agitku ale my že prý kulturní vyspělí lidé anglosaské oblast si i rovnou vymýšlíme lže a podvádíme a bombardujeme a vyvraždujeme celé státy vraždíme a zabíjíme lidi po celém světě jen proto že mají někdo jiný… Číst více »

jaryn

Euromultikultibolševický žvásty

Mira

Ty seš fakt jaryn ??‍♂️

Kiksfix

Biden řekl, že dodávky zbraní Ukrajině budou pokračovat a toi v případě napadení. Ruským vojákům poteče krev a to dlouhodobě. Vyhrůžky jaderným a chemickým útokem a že půjdou do střední Evropy jsou liché, protože to by pak nerostla tráva jen ve Lvově, ale i v celém nacistickém Rusku. Přesto mám… Číst více »

Miguel

Asi takhle – SSSR a pak Rusko, jenom brali vzpomeňme si na RVHP a uran, který jsme vozili do SSSR zadarmo, Chovali se k lidem v zemích střední a východní Evropě pohrdavě, že oni jsou něco víc. Pořád jím něco nakazovali. Pak přišla revoluce a západ se k lidem choval… Číst více »

Lubajs

Upozornění redakce, následující komentář uvádí nepravdivé a zavádějící informace. Rusko nutilo Československo dodávat uran pod cenou a dotovat jej, což stálo Československo od roku 1965 do 1990 přes 38 tehdejších miliard. Pro Československo šlo tedy o velmi nevýhodnou spolupráci, ke které bylo nuceno. O tom uranu zadarmo je to provařená… Číst více »

Jakub

Vyspělejší hospodářství? Žil jsi v té době vůbec? Radši se zeptej svých prarodičů nebo rodičů než tu řekneš takovou p******u,,, ale jinak seš chytrej neměj strach, až doděláš školu dotáhneš to daleko.

Miguel

😀 😀 😀 ty jsi vtipálek, i dneska životní úroveň v Rusku obyčejných lidi se nerovná lidem z Polska, Slovenska, Maďarska a o nás ani nemluvě. Rusové jako národ jsou hodně hloupý lidi, mají neskutečné nerostné bohatství, mají největší zemi a nedovedou to efektivně využívat. Jejich HDP je v porovnání… Číst více »

Josef

Amerika sice rozbombardovala Německo za 2 S.V., ale taky tam nalila plno peněz na obnovu. Tak Migueli, určitě to udělali zadarmo. Tak jako všude po celém světě. Proto vyrábějí nejvíce zbraní, nikdo se s nimi nemůže rovnat. Válka a zbraně jsou pro ně nejlepší byznys.

Miguel

Rusko taky rozbombardovalo Německo a Berlín, ale určitě tolik do obnovy nenalili

Petr

Kdyby jen tušili jak moc jsou s tím vyhrožováním Evropě a Západu k smíchu.Kdyby jste měli 100 000 jaderných hlavic,tak nikdy nemůžete vyhrát proti svobodnému světu.Svobodný svět by se nikdy nenechal zotročit takovými primitivními prasaty,bez špetky rozumu.

jan

na tuto legraci co lide neberou vazne doplatime.doufam,ze to bude rychle a bezbolestne.

Libor

Amíci: „Pozor, Rusové smaží pirožky na vlastním území až u hranic s Ukrajinou.“. Rusové: „Dáte si pirožky Amíci?“. Amíci: „Ha, útočíte na nás!“. Rusové: Tak dobrá, nechcete? My jdeme domů.“. Amíci: „Finta, rusové dosmažili a jdou se připravit na útok!“. Rusové jdou domů. Amíci zuří: „Jen předstírají klid!“. Rusové uléhají… Číst více »

Libor

Rusy nemám rád. Bohužel jsou mi nyní po třiceti letech bližší, než války chtiví anglosasi. Jestli vypukne třetí…, budou za to moct amíci a jejich squadra, včetně našich mamánků.

Libor

A jestli někdo přežije, povede rusko-čínská hranice středem severní ameriky. Bububu vy SSmejdi…

Josef

Já fandím Rusku!!

Západ

Tak se tam odstěhuj!! A kámoše vezmi s sebou.

Radles

A nejsi debil?? Až je budeš mít před barákem, myslíš, že tě ušetří??

mila

jsi dement dementní. asi budeš stejný primitivní prase jako oni.

Meli

Putin byl vždy jako Adolf Hitler . Rusko bylo a vždy bude teroristickou zemí na tom se nic nezmění . Všechny země co jsou v NATO by si to mělo konečně uvědomit a používat mozek nebo to dopadne masakrem jak za 1 a 2 sv. války . Za pomoci USA… Číst více »

Martin

Jak může někdo v dnešní době zase tahat svět do války. O co ve skutečnosti jde? Obě strany se chovají jako prasata a ve výsledku to odsere opět obyčejný člověk. Jak ze západní, tak i z východní propagandy je mi na zvracení. Ten problém je tak složitý a každá strana… Číst více »

Jaromír

at zije Vladimir Debilovic….

Ladislav

Rusům nevěřím ani nos mezi očima. Kde se zastaví ?? Jediná ochrana je kolektivní bezpečnost v NATO. Nedivím se Finsku, Švédům, že o vstupu do NATA uvažují .

Loko

Díky moc za článek, obzvláště za video. Já vůbec nechápu, proč tohoto není v českých médiích více. Ta osvěta je potřeba jako sůl, a jedno takové video otevře oči víc, než 100 vágních článků, jak rusko (malé R píši záměrně) buduje propagandu..

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024