V posledních měsících jsme byli svědky několika tragických útoků nožem v evropských zemích, včetně Británie a Německa. Tyto incidenty vyvolaly naléhavou otázku: Jak můžeme efektivněji předcházet podobným útokům v budoucnosti? Odpověď může spočívat v pokročilých technologiích využívajících umělou inteligenci.
Společnost Konica Minolta nedávno představila inovativní řešení v oblasti bezpečnostních kamerových systémů, které by mohlo významně přispět k prevenci násilných činů ve veřejných prostorách. Tyto systémy, vybavené umělou inteligencí, jsou schopné nejen detekovat zbraně, ale dokonce i předvídat potenciálně nebezpečné situace ještě před tím, než k nim dojde.
„Naše technologie dokážou rozpoznat nežádoucí chování či útočníka už v řádech sekund, a to s přesností až 99,9 %,“ uvádí Michal Šotek, vedoucí divize Video Solution Services společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech. „V mnoha případech tak na nebezpečnou situaci upozorní ještě dříve, než k poškození majetku či zdraví vůbec dojde.“
AI automaticky detekuje různé druhy zbraní i trestných činů
Klíčovou výhodou těchto systémů je jejich schopnost detekovat různé typy zbraní, včetně nožů, které byly použity v nedávných útocích. Dominik Petrovič, Product Manager Video Solutions Services v Konica Minolta, vysvětluje: „Umíme detekovat stejně dobře uvnitř i venku. Chytré kamery jsou vhodné pro státní správu i soukromý sektor. Při venkovním použití se hodí všude tam, kde hrozí nějaké riziko a kde se vyskytuje větší množství lidí, jako jsou různé sportovní nebo kulturní akce.“
Kromě detekce zbraní jsou tyto systémy schopné rozpoznávat vzorce chování charakteristické pro vandalismus nebo krádeže. To umožňuje včasnou intervenci a potenciální prevenci širšího spektra kriminálních aktivit.
Terahertzové kamery vidí i pod oblečení
Jeden z nejzajímavějších aspektů této technologie je využití tzv. terahertzových kamer. Ty dokáží proniknout většinou nevodivých materiálů včetně textilu, což umožňuje detekci zbraní skrytých pod oblečením. „Kamery už nebudou zpracovávat pouze obraz, ale pomocí elektromagnetického vlnění budou schopné proniknout i pod oblečení a tím pádem eliminovat i skryté hrozby,“ vysvětluje Petrovič.
Tato technologie by mohla být zvláště užitečná v místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou obchodní centra, stadiony nebo školy. V porovnání s tradičními bezpečnostními rámy nabízejí terahertzové kamery několik výhod: jsou přesnější v odhalení ozbrojené osoby, generují méně falešných poplachů a nevyžadují velký vstupní prostor pro instalaci.
Radomír Ščurek, expert na bezpečnostní inženýrství z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, zdůrazňuje další klíčovou výhodu: „Jednou z největších předností těchto systémů je možnost živého přenosu z místa incidentu a sledování potenciálně nebezpečné osoby v davu či objektu. To významně usnadňuje a zefektivňuje práci zásahových jednotek.“
A co soukromí?
Přestože tyto technologie slibují významné zlepšení v oblasti bezpečnosti, vyvolávají také otázky ohledně soukromí a ochrany osobních údajů. Konica Minolta ujišťuje, že jejich systémy jsou plně v souladu s pravidly GDPR a nabízejí možnost rozostření tváří sledovaných osob v reálném čase.
Otomar Sláma z Univerzity Karlovy potvrzuje rostoucí zájem o tyto technologie ze strany vzdělávacích institucí, zejména po tragické střelbě na Filozofické fakultě UK v prosinci 2023. „Po této události se požadavky studentů i rodičů na zajištění bezpečnosti výrazně zpřísnily,“ říká Sláma. „Mimo jiné se zvýšila konkrétně i poptávka po kamerových systémech.“
Umělá inteligence a pokročilé kamerové systémy představují slibný nástroj v boji proti násilným útokům a dalším formám kriminality. Jejich schopnost předvídat nebezpečné situace a rychle na ně reagovat by mohla výrazně přispět k prevenci tragédií podobných těm, které jsme v poslední době zaznamenali v Evropě.
Přichází doba předvídání a prevence
Zároveň je důležité pečlivě zvážit etické aspekty a potenciální dopady na soukromí při zavádění těchto technologií. Bude klíčové najít rovnováhu mezi zvýšenou bezpečností a ochranou občanských svobod.
S postupným vývojem a zdokonalováním těchto systémů můžeme očekávat, že umělá inteligence bude hrát stále významnější roli v prevenci zločinu a ochraně veřejné bezpečnosti. Jestli tato technologická řešení skutečně dokážou předejít budoucím útokům, ukáže až čas. Jedno je však jisté – v oblasti bezpečnosti vstupujeme do nové éry, kde předvídání a prevence hrají klíčovou roli.
Zdroj: TZ Konica Minolta, redakce inSmart.cz
Noční můra, sci-fi v přímém přenosu?! Nemyslím si, že tohle je šťastná budoucnost !