Umělá inteligence je dnes všude – u chatbotů, ve smartphonech, v podnicích. Jedním z překvapivých nových způsobů využití rozvíjejících se technologií strojového učení, hlubokého učení a dalších poddruhů umělé inteligence je také prevence přírodních katastrof.
Porozumění přírodním procesům, které vedou k zemětřesením, požárům či zaplávám, je v rukou technologií už delší dobu; až nyní jsou však počítače natolik výkonné a softwarové inženýrství tak pokročilé, že chytré technologie skutečně výrazně zasahují do našeho chápaní Země.
Umělá inteligence může pomoci např. ve včasné detekci zemětřesení nebo povodní, využití nalézá také u záchranných složek.
Strojové učení jako humanitární pomoc
Nečekané uplatnění nalezla umělá inteligence Microsoftu. Maryland v posledních letech trpí na povodně, americký stát se proto rozhodl vytvořit pokročilou mapu ve vysokém rozlišení, která má pomoci povodně předvídat a připravit se na ně. Mapa ukazuje budovy, železniční trasy, vodní plochy a cokoliv na 100 000 čtverečních mílích státu Maryland. Je 1000x přesnější, než jakékoliv dřívější mapy.
A poté se zapojil Microsoft: jeho umělá inteligence má rozšířit mapu nejprve na celé území Spojených států a posléze i na celý svět. Pokročilé algoritmy mají být schopny samy identifikovat objekty, zaznamenat je a vložit do mapy. Spolu s nejnovějšími senzory by měli ekologové a biologové získat dosud nejdetailnější mapu v historii a být díky tomu schopni mapovat nejen hrozící přírodní katastrofy, ale i celkový stav naší planety.
Digitální revoluce je tu
Analýzou satelitních snímků se zabývá umělá inteligence v Japonsku. Monitoring země a predikce jejích pohybů má omezit destruktivní vliv častých sesuvů půdy. Centra umělé inteligence budou pomocí strojů porovnávat současné fotografie se starými a díky tomu zjistí, kde mohou sesuvy hrozit.
Obdobné technologie se užívají po celém světě už dnes, ale v posledních pár letech se zlepšují nebývalou rychlostí. Zamezit přírodním katastrofám se pravděpodobně nepodaří nikdy (přinejmenším ne se současnými technologiemi v příštích desetiletích), ale rozvoj varovných a prediktivních technologií umožní snížit nebo eliminovat ztráty na životech.
Strojové učení a umělá inteligence rychle mění svět, avšak chybí vědci, výzkumníci i zaměstnanci – studentů technologií je naneštěstí méně, než by bylo potřeba, a to je škoda; kdo ví, jak rychle by jinak digitální revoluce postupovala.
Zdroj: Technology