Umělá inteligence děsí odborníky i laiky, ale opravdu představuje hrozbu?

Máme se bát umělé inteligence? Tato otázka trápí nejen běžného člověk, ale i samotné vědce a vývojáře už mnoho desetiletí. Faktem je, že jednoznačná shoda nepanuje. Nad otázkou etiky a nebezpečnosti robotů a umělé inteligence přemýšlejí či přemýšlely takové mozky jako Stephen Hawking, Steve Wozniak nebo Elon Musk.

Je to téma, kterému se nelze vyhnout; láká, děsí, představuje budoucnost neurčitou, ale čím dál více realistickou. K podobným otázkám navíc přímo vyzvala většinovou populaci i popkultura, katastrofické scénáře filmů typu Terminátor, Neuromancer (do češtiny mimochodem přeložil Ondřej Neff) nebo Matrix ukazují sílu mocných robotů a virtuálních světů, které už se dnes nezdají nereálné.

Apokalyptické důsledky rozvoje umělé inteligence budou ještě po let, či spíše desetiletí, v říši fantazie. Nic však nebrání tomu, aby se něco zvrtlo: na vývoji bojových robotů se pracuje (ostatně Boston Dynamics, jeden z nejslavnějších a nejpokročilejších výrobců pohyblivých robotů zpracovával mnoho zakázek pro armádu) a vojenské zneužití nových technologií je naprosto běžné.

Stačí se podívat na drony.

Obrázek: Umělá inteligence děsí odborníky i laiky, ale opravdu představuje hrozbu?

Steve Wozniak je skeptický, Elon Musk varuje

Obavy z příliš rychlého a příliš neuváženého vývoje umělé inteligence vyjádřil třeba Bill Gates, zakladatel Microsoftu, filantrop a jeden z nejbohatších mužů planety nebo Tim Berners-Lee, zakladatel world wide webu. Elon Musk mnohokrát varoval před „přivoláním démona“, Stephen Hawking zase zmiňoval „konec lidské rasy“ z rukou umělé inteligence.

Už Alan Turing, pionýr informačních technologií, předpokládal, že stroje jednou „překonají naše nedostatečné síly“ a „převezmou kontrolu“. Obzvláště působivé je prohlášení Turingova kolegy, Irvinga Gooda (prohlášení publikoval The New Yorker): „První ultrainteligentní stroj je posledním vynálezem, který kdy člověk bude muset učinit; tedy v případě že stroj bude dostatečně poslušný na to, aby nám řekl, jak jej udržet pod kontrolou.“

Z takového prohlášení skoro až zamrazí.

Je těžké se dohadovat s kapacitami takového kalibru; mají však i opozici. Dříve zastáncem, ale dnes odpůrcem možnosti toho, že by nás umělá inteligence vyhladila nebo ovládla, je Steve Wozniak, spoluzakladatel Applu a jeden z technický géniů, který stál za zrodem počítačového věku, v jakém se momentálně nacházíme. „Umělá inteligence mě vůbec neděsí,“ prohlásil před nedávnem.

Obrázek: Umělá inteligence děsí odborníky i laiky, ale opravdu představuje hrozbu?

Inovátor a někdy úspěšný vizionář Elon Musk se však do umělé inteligence opírá praktický neustále, naposledy letos na akci HBO. „K umělé inteligenci mám blízko a šíleně mě děsí,“ prohlášuje. „Dokáže toho mnoho víc, než kdokoliv z nás ví, a vylepšení jsou exponenciální.“

Neděsí však jen potenciál jakési apokalypsy. Možnost celosvětové krize práce vlivem ztráty zaměstnání mnoha milionů osob tím, jak umělá inteligence a robotizace nahradí některá pracovní místa (ale vytvoří nová), zůstává horkým tématem pro odborníky i laiky.

Na téma hrozby umělé inteligence existují mnohé studie a svět se nepřestává přít o tom, jak bude umělá inteligence vypadat; nutno říci, že situace je vyrovnaná. Ani odborný svět se neshodne. Bude umělá inteligence konec lidstva? Bude jeho spásou? Nebo bude společníkem člověka na putováním za věděním, za dalším objevováním?

A co si myslíte vy?

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pepík

Proč se bát? Nejsem králík. Snad budou pracovat na místech, kde je lidem nebezpečno.

Ludmila Beránková

Proč se bát aspoň nám zbyde více času na jiné věci, technika ulehčuje práci, je pravdou že pokrokem ubývá pracovních míst ale jednou už lidi ani pracovat nebudou, snad jen v obsluze strojů, takže bude více času se vzdělávat a tvořit…bude více vědců, větší pokroky v technice a medicíně, pokud… Číst více »

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?