Unikátní záběry trosek raketoplánu Challenger. NASA potvrdila nečekaný nález na dně moře

Skupina dokumentaristů nalezla pod hladinou neznámé trosky. Podezření padlo na zbytky z tragického letu raketoplánu v roce 1986. NASA nyní potvrdila, že jde skutečně o části Challengeru, který explodoval krátce po startu.

Dokumentární štáb pátrající po vracích letadel z druhé světové války nedávno objevil historické artefakty modernějšího rázu. Po přezkoumání záběrů NASA potvrdila, že podmořský vrak natočený u pobřeží Floridy pochází z katastrofálního posledního letu raketoplánu Challenger, při kterém zahynula celá sedmičlenná posádka.

Obrázek: Unikátní záběry trosek raketoplánu Challenger. NASA potvrdila nečekaný nález na dně moře

Raketoplán Challenger při svém posledním startu přibližně minutu před explozí. Foto: Se souhlasem NASA

Zapomenuté trosky nalezli potápěči náhodou

Potápěči pracující na dokumentu si všimli „velkého objektu vytvořeného člověkem, který byl na mořském dně částečně pokryt pískem“. Měl moderní konstrukci, včetně osmipalcových čtvercových dlaždic, které se běžně používají v systémech tepelné ochrany raketoplánů. To členy štábu upozornilo, že vrak může souviset s NASA, a kontaktovali vesmírnou agenturu, která záběry prohlédla a potvrdila jeho původ. NASA uvedla, že zvažuje, jaká další opatření v souvislosti s úlomky přijme.

Tragický let Challengeru odstartoval 28. ledna 1986. Raketoplán explodoval po pouhých 73 sekundách cesty. Všech 7 členů posádky, včetně učitelky Christay McAuliffeové, zahynuli při výbuchu nebo následném nárazu. McAuliffeová byla vybrána z více než 11 000 uchazečů mezi učiteli, kteří se chtěli vydat s NASA do vesmíru. Start byl vysílán v přímém přenosu v celostátní televizi a je považován za jednu z největších katastrof, k nimž došlo při dobývání vesmíru.

Kromě McAuliffové přišli při misi o život velitel Francis R. „Dick“ Scobee, pilot Michael J. Smith, specialisté Ronald E. McNair, Ellison S. Onizuka a Judith A. Resniková a specialista na užitečné zatížení Gregory B. Jarvis.

V roce 2018 astronauti na ISS natočili vědecké lekce, které McAuliffová pro tuto cestu naplánovala. Všechny jsou k vidění na stránkách challenger.org.

Nízké teploty i lidské pochybění. Co stálo za zkázou Challengeru?

Vyšetřování exploze odhalilo, že těsnicí O-kroužky ve spojích segmentů raketového nosiče na tuhé palivo ztuhly kvůli nečekaně nízkým teplotám předchozí noci. Navzdory obavám inženýrů výrobce O-kroužků (společnosti Morton Thiokol) došlo k rozhodnutí odstartovat. Tragédie nakonec uzemnila program raketoplánů na 32 měsíců a vedla k vytvoření úřadu agentury pro bezpečnost, spolehlivost a zajištění kvality.

Ředitel NASA Bill Nelson ve čtvrtek ve svém prohlášení uvedl: „Přestože od chvíle, kdy sedm odvážných a statečných průzkumníků přišlo o život na palubě Challengeru, uplynulo již téměř 37 let, tato tragédie se navždy zapíše do kolektivní paměti naší země. Pro miliony lidí na celém světě, včetně mě, je 28. leden 1986 stále jako včerejšek. Tento objev nám dává příležitost znovu se zastavit, vyzdvihnout odkaz sedmi průkopníků, které jsme ztratili, a zamyslet se nad tím, jak nás tato tragédie změnila. V NASA je – a navždy musí zůstat – naší nejvyšší prioritou základní hodnota bezpečnosti, zejména v době, kdy naše mise zkoumají větší část vesmíru než kdykoli předtím.“

Dokumentární film In Search of The Bermuda Triangle (Hledání bermudského trojúhelníku), který odhaluje vrak raketoplánu, bude odvysílán v úterý 22. listopadu na kanálu The History Channel.

Obrázek: Unikátní záběry trosek raketoplánu Challenger. NASA potvrdila nečekaný nález na dně moře

Potápěči nalezli trosky náhodou. Foto: Se souhlasem The History Channel

Zdroje: 1, 2

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků