Objekt o váze 50 kg vstoupil do atmosféry Země ve čtvrtek 10. listopadu časně ráno. Následně tento velmi jasný bolid (jasný meteor), který pozorovala řada lidí a fotometrů, proletěl nad jižními Čechami a Vysočinou. Při průletu byl bolid na obloze jasný jako Měsíc v úplňku. Vědci znají přibližné místo dopadu zbytků a úplňků a o pomoc s hledáním žádají i veřejnost.
Pokud rádi hledáte poklady a máte rádi vesmír, máme pro vás tip ma netradiční aktivitu na volné dny. Meteorit, který dopadl v ČR, totiž vědci zatím nenašli. Jeho úlomky se mohou nacházet v pásu širokém přibližně 300 metrů a dlouhém více než 10 kilometrů, který astronomové popsali blíže, viz text níže.
Co se odehrálo nad ČR?
„Přesně ve 4 hodiny 40 minut a 15 sekund středoevropského času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti přibližně 50 kilogramů a poprvé byl zaznamenán ve výšce 89 km nedaleko Sušice. Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 21 km/s a po relativně málo skloněné dráze pod úhlem 25° k vodorovné rovině a pokračovalo v letu přibližně východním směrem. Maximální jasnosti srovnatelné s jasností Měsíce v úplňku dosáhl bolid v nepříliš výrazném zjasnění ve výšce 49 km nad zemí, nicméně jen o málo menší jasnost si udržoval po dobu více než 3 sekundy,“ uvádí Pavel Spurný, Jiří Borovička a Lukáš Shrbený ve svém textu na webu Astronomického ústavu AV ČR.
Jestli nemáte o státním svátku co dělat, můžete se zkusit najít #meteorit!@ASU_AVCR vydal zprávu, že 10/11 nejspíše dopadl poblíž obce #Batelov vesmírný cestovatel. Zatím se jeho úlomky nepodařilo najít.
Případní hledači dostanou více info na odkaze 👇https://t.co/98PxTara6r pic.twitter.com/WzzRtZjSD1
— Dr. Petr Brož (@Chmee2) November 16, 2022
„V této fázi letu se meteoroid také rozpadal. Největší úlomek pak pohasl ve výšce kolem 25 km nad zemí jižně od Horní Cerekve nahttps://twitter.com/Chmee2/status/1593002319154581504 Vysočině. Bod pohasnutí nebyl zaznamenán přímo kamerami, ale je odvozený ze světelné křivky pořízené citlivým fotometrem z Kunžaku, který byl blízko konce bolidu. Celou světelnou dráhu dlouhou přes 150 km uletěl bolid za necelých 9 sekund. Její průmět na zemský povrch je znázorněn na obrázku 1. I když převážná většina původní hmoty shořela v atmosféře, je velmi pravděpodobné, že řada převážně menších meteoritů dopadla až na zemský povrch.“
Kam úlomky dopadly? Pomoci s hledáním může každý
Jelikož v atmosféře pravděpodobně neshořelo celé těleso, dopadly jeho části pravděpodobně na zemský povrch. Otázkou ale zůstává kam přesně a v jakém množství.
„Největší meteorit (hlavní kus), pokud se dále nerozpadl, může mít až jeden kilogram, většina meteoritů je však mnohem menší s hmotností od jednotek gramů do 100 gramů. S velikostí samozřejmě klesá i počet předpokládaných meteoritů. Podle našich výpočtů by se tyto meteority měly především nacházet v pásu širokém přibližně 300 metrů a dlouhém více než 10 kilometrů táhnoucím se od obce Švábov (nejmenší řádově gramové meteority) přes jižní okraj Batelova, dále přes Bukovou (přibližně 50 g meteority) až k Jezdovickému rybníku nacházejícímu se mezi Třeští a Jezdovicemi, kde by mohly být meteority (maximálně menší jednotky) až kolem 100 gramů,“ upřesňují výzkumníci.
„Meteority různých hmotností navíc mohou být částečně pomíchané a v případě pozdních rozpadů se mohou malé meteority vyskytovat i v oblasti větších kusů. Malé meteority se mohou nacházet i mimo vyznačenou oblast. Pokud by se meteority našly, zařadily by se do exkluzivní kategorie meteoritů s rodokmenem. Těch je z tisíců známých meteoritů jen asi 40,“ dodávají.
Co dělat, když meteorit naleznete?
Jak astronomové upozorňují, důležité je vše důkladně zdokumentovat. Aby byl vědecký přínos maximální, je třeba před vyzvednutím vzorku provést pečlivou dokumentaci, vyfotit místo nálezu, zanést ho do mapy a následně kus meteoritu zvážit. V ideálním případě pak s informacemi o nálezu můžete kontaktovat samotné vědce na e-mailu mph@asu.cas.cz.
Zdroj: Astronomický ústav AV ČR
Jsem z Českých Budějovic a ten den tj.10.listopadu jsem viděl stejný úkaz ale přibližně ve 20 45.
Oni jej před vstupem do atmosféry, na ISS-zvážili,že znají jeho původní váhu 50kg?
Tak jsem kus meteoritu našel. Celá rodina je nadšená. Zváženo. 356,27 gramů. Má cenu několik milionů. Vivat.
Tak jsem kus meteoritu našel. Celá rodina je nadšená. Zváženo. 356,27 gramů. Má cenu několik milionů. Vivat.
Ostrov kv kraj taky jsem viděl za úplňku okolo 5 hodiny ráno. Byl velmi jasný.
Dá se, např. dle „rozkladu“ světla při hoření, určit složení?
Čistě teoreticky při sledování správnými přístroji teoreticky ano. Ale toto pravděpodobně nebude ten případ. I kvůli oblačnosti.
Viděli jsme ráno opul 4 a jsme ze severní Moravy