Nejnovější výzkum bezpečnostní firmy Kaspersky varuje před velkým trhem s ilegálně získanými vakcínami pochybného původu. Ve značném množství se objevují na nelegálních virtuálních tržištích takzvaného darknetu.
V temných zákoutích internetu jde koupit skoro všechno, a výjimkou nejsou ani vakcíny. Odborníci s Kaspersky se zaměřili na 15 větších tržišť na darknetu a objevili reklamy propagující tři z nejběžnějších vakcín: Pfizer-BioNTech, AstraZeneca Moderna. Inzerenti však lákali i na zcela neověřené vakcíny. Jednoznačně samozřejmě nelze ověřit pravost ani vakcín od výše zmíněných firem, a o jejich bezpečnosti jde s úspěchem pochybovat.
Na darknetu nekupujte nic, a už vůbec ne vakcíny
Většina prodejců nabízela vakcíny k prodeji ve Francii, Německo, Velké Británii a USA, cena za jednu dávku v průměru odpovídala 500 dolarům, tedy asi 11 tisícům korun. Cena však kolísala od 250 až po 1 200 dolarů. Komunikace s prodejcem probíhá standardně skrze zabezpečené, ale běžné komunikační platformy jako Telegram nebo Wickr. Platby jsou požadovány zásadně v kryptoměnách, obvykle Bitcoinech.
Většina nelegálních prodejců vakcín na darknetech podle zdrojů Kaspersky obstarala 100 až 500 transakcí; s vakcínami se tedy skutečně v praxi obchoduje, není ale jasné, co zákazníci nakonec dostanou. Není známo, zda zákazníci nelegálních tržišť obdrží skutečné vakcíny, nebo zda jde o podvod.
Obchodování s vakcínami je samozřejmě zcela protizákonný. Kromě vakcín samotných se prodávají také falešné záznamy o očkování – potvrzení, která kupříkladu umožňují cestovat do cizích zemí, které tyto záznamy kontrolují. Ani ty ovšem není dobrý nápad kupovat: Pokud úřady zjistí, že nejsou pravé, tresty mohou být tvrdé, klidně několik let vězení.
Celkově Kaspersky jednoznačně varuje před nákupem čehokoliv na darknetu, natožpak vakcín. Vakcíny smí očkovat pouze jednoznačně ověřené, věrohodné instituce.
Zdroj: Kaspersky