Jistě, vždy se dají použít drony, což je průkopnická technologie v USA. Jenže vydrží létat jen desítky minut a je znovu nutné je nabít. Včely se tak rychle neunaví, čidlo vydrží nabité déle a navíc, přiznejme si, je to velmi roztomilá představa.
Ale žerty stranou, nejde o recesi, nýbrž reálnou myšlenku. Monitorování polí a úrody není pro zemědělce jednoduché. Univerzita ve Washingtonu se využitím včel realisticky zabývá a výzkumníci vyvinuli miniaturní balíček snímačů (kterým trefně přezdívá batůžek), který je dostatečně lehký na to, aby jej včely bez problémů mohly mít na zádech a prakticky je nezatěžoval.
Měřit by tak mohly teplotu, vlhkost a zdraví úrody; drony vyžadují spoustu energie, monitorovat pole tak mohou v praxi jen desítky minut. Snímače připevněné na včelách (nebo čmelácích – studie uvádí obě varianty) by tento problém řešily: hmyz vydrží létat mnoho hodin a samotná miniaturní dobíjecí baterie, která je součástí batůžku senzorů, vydrží kolem sedmi hodin; vynalézavý je i systém dobíjení, který by probíhal bezdrátově v noci v úlu, stejně jako samotný přenos dat.
Nejlepší přítel člověka – čmelák?
Samozřejmě však má neobvyklé řešení řadu problémů, o jejichž řešitelnosti se dá polemizovat. Včely toho moc neunesou a standardní GPS přijímač – pro drony nezbytná záležitost – u hmyzu nepřipadá v úvahu, kromě váhy je problematické také přílišné zatěžování baterie.
Nejde o první výzkum tohoto druhu, o podobná řešení se pokoušeli už týmy i před Washingtonskou univerzitou. Ty však byly značně omezené a v praxi nevyužitelné.
Baterie váží kolem 70 miligramů, nutné snímače a lokalizační systém zabírají dalších 30. Zajímavý je systém sledování letu včel; nevyžaduje totiž žádnou energii ze strany „včelího batůžku“. Přijímač umístěný v zařízení je schopen přijímat signál vysílaný několika anténami, rozmístěnými na konkrétním, ohraničeném území; srovnáním úhlových rozdílů a síly signálu lze poměrně přesně odhadnout místo letu včely.
V pokusném prostředí fotbalového stadionu fungoval pokus dobře. Včely budou moci sbírat data třeba o teplotě, vlhkosti nebo intenzitě světla.
Další pokusy a praktické aplikace navazující na výzkum by kromě očividných řešení mohly přispět i k pochopení chování našich hmyzích přátel. Vědci ve studii dodávají, že se včelami zacházeli s opatrností a citlivostí, podle metod doporučených odborníky.
Až příště uvidíte na poli létat roztomilého chlupatého čmeláka, podívejte se pečlivě: treba bude mít na zádech maličké snímače.