Vědci objevili ve vzorcích z mozku nečekaně velké množství mikroplastů. Sami autoři studie popisují výsledky jako šokující. Vyvolávají vážné obavy z dopadu plastových úlomků na lidské zdraví. Autoři práce navíc našli souvislost mezi plastem v mozku a demencí či Alzheimerovou chorobou.
Americký Národní institut zdraví zveřejnil výsledky velice znepokojivé studie. Ta sice ještě neprošla recenzním řízením, nepublikoval ji tedy zatím žádný odborný časopis, ale to jí neubírá na vážnosti.
Vědci studovali orgány z pitvaných lidských těl a měřili, kolik je v nich uloženo mikroplastů. Plastové úlomky „infikovaly“ játra i ledviny. V mozku jich bylo v průměru asi desetkrát až dvacetkrát více než v případě ostatních orgánů.
Plasty odebrané z 24 vzorků mozku měly hmotnost jedné plastové lžičky. Hlavní autor studie Matthew Campen, toxikolog a profesor farmaceutických věd na univerzitě v Novém Mexiku, označil výsledky výzkumu za šokující, napsal The Guardian.
„V našich mozcích je mnohem více plastu, než bych si kdy dokázal představit,“ sdělil Campen. To však nejsou poslední špatné zprávy. Expert přímo spojil demenci a Alzheimerovu chorobu se zvýšenou koncentrací plastů v mozku.
Světový stav nouze
Ve všech dvanácti vzorcích mozku od lidí zemřelých na demenci či Alzheimerovu chorobu našli odborníci až desetkrát více plastů než u vzorků od zdravých lidí. Množství plastů ve vzorcích z roku 2024 bylo navíc o 50 procent vyšší než ve vzorcích z roku 2016.
Výsledky studie tedy naznačují možný dopad plastů na zdraví a jejich zvyšující se množství jak v životním prostředí, tak v mozku. Nutno ale podotknout, že vědci k těmto výsledkům došli s pomocí nové metody měření, jež nemusí být přesná.
Jejich zjištění ale přispívá k rostoucímu počtu znepokojivých objevů mikroplastů téměř všude v našem těle. Dostávají se do placent těhotných žen i do plodové vody, do tkání orgánů i mateřského mléka. A nejhorší na tom je, že dopady na zdraví neznáme.
Expert na mikroplasty Sedat Gündogdu z Cukurovy univerzity v Turecku proto burcuje, abychom vyhlásili celosvětový stav nouze. Mikroplasty (či menší nanoplasty) mohou mít dopad i reprodukci. Zatím to jsou ale spekulace.
Zdroje: The Guardian, NCBI