Kanadští vědci vytvořili a publikovali vůbec první složený obraz temné hmoty, záhadné substance, která podle odhadů tvoří 25 % vesmíru.
Astronom z Univerzity ve Waterloo, Mike Hudson připomíná, že už desítky let badatelé předpovídali strukturu, která vyplňuje prostor mezi galaxiemi a propojuje je jako pavučina. Tenhle obraz nás podle profesora Hudsona posouvá od domněnek k něčemu, co lze vidět a měřit.
Temná hmota, která na obrázku připomíná ducha se dvěma očima, nepohlcuje ani neodráží světlo, proto není viditelná běžnými prostředky. Dá se ovšem detekovat díky gravitaci.
Temnou hmotu vědci hledají podle gravitace
Hudson a jeho někdejší student Seth Epps využili efektu gravitační čočky. Ten způsobuje, že vzdálené galaxie vidíme mírně pokřiveně, když se nachází za hmotným objektem. Tím může být planeta, černá díra nebo právě temná hmota.
Vědci měli přístup k materiálům z několikaletého pozorování, který probíhal na Canada–France–Hawaii Telescope. Pro vytvoření výsledného obrazu přitom použili snímky 23 tisíc párů galaxií, vzdálených 4,5 miliardy světelných let. Podle Eppse budeme brzy moct temnou hmotu nejen sledovat, ale i objevit způsob, jakým spojuje galaxie.